Share to FB


Spriječite srčani udar dok je još vrijeme!

Ne igrajte se

Nedavno istraživanje pokazalo je da terapija dovoljnom količinom vitamina B6, B12 i folne kiseline, ne samo da zaustavlja daljnje razvijanje naslaga i aterosklerozu, nego dovodi i do njihovog povlačenja. Dakle, ti vitamini imaju i preventivnu i terapijsku vrijednost.

Vitamini B6, B12 i folna kiselina igraju važnu ulogu u regulaciji homocisteina, tvari koja je najveći uzročnik ateroskleroze, veći od kolesterola, pušenja, povišenog krvnog tlaka i drugih faktora.

Od kada je otkriveno da se višak kolesterola u tijelu može taložiti u krvnim žilama, kolesterol se smatra glavnim uzročnikom ateroskleroze i postaje neprijateljem broj jedan.

No, u toj je teoriji odmah bilo 'rupa', a kasnije ih je otkriveno još više. Tijelo samo proizvodi kolesterol jer je potreban za normalno funkcioniranje. Iz njega se, naprimjer, stvaraju mnogi hormoni, njime se kroz tijelo prenose vitamini A i E, te karoteni, stvaraju se žučne soli itd.

Druga važna stvar je da do čak 80% srčanih infarkta dolazi u ljudi koji uopće nemaju povišen kolesterol u krvi. Kolesterol može biti jedan od važnih faktora koji pridonose nastanku ateroskleroze, no svakako nije jedini i najvažniji. Pokazalo se da je homocistein znatno opasnija tvar. To je nusproizvod metabolizma aminokiselina te ako je u tijelu sve u redu, on se dalje razgrađuje u druge sastojke.

Međutim, ukoliko negdje nastane zastoj, može doći do nakupljanja prevelike količine homocisteina u tijelu, a pokazao se vrlo štetnim, odnosno jednim od glavnih uzročnika otvrdnuća krvnih žila. Nastaje demetilacijom metionina, koji u organizam dolazi hranom.

Početkom '60-ih godina 20. stoljeća tim irskih znanstvenika izvještava da je u grupi djece s mentalnom retardacijom prisutan homocistein (razgrađeni oblik homocisteina) u mokraći. Djeca su umrla prije nego što su ušla u pubertet. Prilikom obdukcije pronađena je progresivna ateroskleroza. Djevojčica od osam godina imala je krvne žile kao žena od osamdeset koja boluje ateroskleroze.

Ovaj slučaj nagnao je neke liječnike da se detaljnije pozabave problemom i dr. sc. K. McCully, tada profesor patologije na Harvardu, razvija teoriju o tome da je homocistein glavni uzročnik ateroskleroze i srčanih udara kod ljudi. Također utvrđuje da vitamin B12, folna kiselina i vitamin B6 služe za razgradnju homocisteina i time sprečavaju njegovo nakupljanje u tijelu, te preporučuje uzimanje tih vitamina za sprečavanje ateroskleroze.

Ubrzo dobiva otkaz na sveučilištu jer njegov pretpostavljeni nije smatrao da se 'ubojica broj jedan', ateroskleroza, može spriječiti uzimanjem vitamina. Prolazi više od 20 godina prije nego što se utvrđuje da je McCully bio u pravu.

Osamdesetih i '90-ih godina prošlog stoljeća objavljeno je više od 1.500 znanstvenih radova na temu homocisteina i danas se on smatra najopasnijim i najvećim uzročnikom ateroskleroze, većim od kolesterola, pušenja, povišenog krvnog tlaka i drugih faktora, premda se niti jedan od navedenih ne smije zanemariti. Vitamin B12 jedan je od važnih faktora u regulaciji homocisteina u tijelu.

Nedavna su istraživanja pokazala da terapija dovoljnom količinom vitamina B6, B12 i folne kiseline, ne samo da zaustavlja daljnje razvijanje naslaga i aterosklerozu, nego dovodi i do njihovog povlačenja. Dakle, ti vitamini imaju i preventivnu i terapijsku vrijednost.

portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice