Izbor srednje škole - zajednička odluka


Uskoro počinje upis u srednje škole. Verovatno ste o mogućim izborima već odavno počeli da razmišljate. Izbor srednje škole mnogi shvataju kao konačan odgovor na pitanje: Šta ćeš biti kad porasteš?

Jasno, šta deca u detinjstvu žele da budu kad jednom porastu, obično nema veze sa onim što zaista postanu. Međutim, pojedini dečji psiholozi smatraju da se već u uzrastu od 6. godine, procenom ličnosti može odrediti eventualni pravac buduće karijere jednog deteta. Tako je šezdesetih godina prošlog veka izvršeno testiranje dece od 6 do 12 godina. Ličnost svakog deteta procenjivali su njihovi učitelji.

Nedavno su Dr Stiven Vuds, sa Aston Univerziteta i Sara Hempson, sa Oregonskog instituta za istraživanja u SAD, analizirali ove podatke i na istim ispitanicima, sada odraslim osobama, izvršili anketiranje njihovih prošlih i trenutnih zaposlenja. Tako, nekadašnje devojčice koje su njihovi učitelji procenili kao manje maštovite i manje radoznale, kao odrasle osobe su uglavnom radile na poslovima sa jasno definisanim pravilima i strožijom organizacijom rada. Dečaci koje su učitelji procenili kao manje maštovite i manje radoznale su u svom srednjem dobu, uglavnom, radili fizičke poslove. Nasuprot tome, dečaci i devojčice koje su učitelji videli kao maštovitije i radoznalije, bavili su se umetnošću i naučnoistraživačkim radom. Ovi rezultati govore da se do izvesne mere zanimanja mogu predvideti na osnovu pola i crta ličnosti u detinjstvu.

Datumi

Ukoliko vaše dete ovih dana treba da se odluči za neku srednju školu, važni datumi su:

02. 06 do 04.06. Prijemni ispit za upis učenika u umetničke srednje škole, likovne, muzičke i baletske struke

03. 06. do 15. 06. Prijava dokumenata za kvalifikacione ispite u matičnim osnovnim školama

18. 06. Kvalifikacioni ispit iz srpskog jezika

19. 06. Kvalifikacioni ispit iz matematike

21. 06. Preliminarni rezultati kvalifikacionih ispita

25. 06. Konačni rezultati kvlifikacionih ispita.

26. 06. i 27.06. predavanje lista sa spiskom željenih škola

05. 07. do 08.07. Upis učenika primljenih (upisanih), u prvom krugu

08. 07. Predavanje liste sa željama za upis na preostala slobodna mesta u srednjim školama (za neraspoređene učenike) a 11. 07. će se vršiti upis na ta mesta.

09.07. do 11. 07. Drugi upisni krug

Popularne srednje škole:

Gimnazije: Deca misle da im to pruža više mogućnosti i odlaže odluku o izboru zanimanja, pošto u ovom trenutku nisu odlučili šta bi studirali ili čime bi se bavili u životu. Posle gimnazije nastavlja se dalje školovanje, tj. studiranje. Stručne četvorogodišnje škole: najpopularnije su ekonomske, medicinske, elektrotehničke, turističke…Po završetku ovih škola učenik može potražiti zaposlenje ili nastaviti dalje školovanje. Trogodišnje škole: za ove škole nema mnogo interesovanja. Učenici sa slabijim uspehom greše kada upisuju četvorogodišnje smerove koje teško završavaju umesto da upišu neko od traženijih trogodišnjih zanimanja.

Kriterijumi prilikom izbora srednje škole.

Dečji kriterijumi nisu sasvim objektivni niti racionalni, niti je u ovom uzrastu to moguće očekivati. Većina njihovih odluka je emotivna. Zato se oni, pri izboru škole rukovode onim što im je u tom trenutku važno ali ne misle da li će to biti dugoročno rešenje. Tako, njihov izbor srednje škole postaje:

Škola u koju će ići najbolji drug ili gde ide većina društva 
Škola koja je najbliža kući 
Škola za koju dete pretpostavlja da će mu obezbediti ono što je njemu važno 
   (za neke je to status u društvu, za neke novac, za neke mogućnost putovanja...) 
Škola koju izaberu roditelji (ovakav izbor govori o nemogućnosti odupiranja pritisku koji vrše roditelji) 
Škola za koju dete pretpostavlja da može da je završi bez velikog napora 


Kriterijumi roditelja su nešto drugačiji: 
Škola koja će omogućiti zaposlenje 
Škola koja će omogućiti status u društvu 
Nastavak porodičnog posla 

Odluku o tome koju će srednju školu upisati, dete ne može i ne treba da donese samostalno. Potrebna mu je vaša pomoć. Ona je utoliko neophodnija jer donekle traži predviđanje. Odnosno, ukoliko dete izabere srednju stručnu školu pa nakon toga treba da završi još 4 godine fakulteta, to znači da vi sada razmišljate o njegovom potencijalnom zanimanju kojim će se ono baviti tek za 8 godina.

Osim toga, razvoj tehnologije stalno donosi nova zanimanja koja do pre nekoliko godina nisu ni postojala.

Optimalni kriterijumi za izbor srednje škole:

Interesovanje, sposobnosti i želje deteta. Ne možete se sasvim osloniti na dečje želje, jer one mogu biti neracionalne i trenutne, ali treba da ih podržite ukoliko ste i sami sigurni da su “prave”. Škola. Predmetni nastavnici, školski pedagog ili psiholog, ali i celokupno školovanje je dobra procena sposobnosti deteta jer je na osnovu dosadašnjih ocena i zapažanja nastavnika, pokazanih interesovanja moguće odrediti kojim oblastima je dete naklonjenije.

Testiranje za profesionalnu orijentaciju. Termini za ovo testiranje su popunjeni mesecima unapred. Ipak, ovo testiranje neće otkriti dečje sposobnosti, već pomoći da se u okviru njih dete “pronađe”, odnosno, da svoje sposobnosti usmeri ka određenim zanimanjima.

Informacije. Neko vašem detetu mora objasniti šta koje zanimanje podrazumeva, koji su uobičajeni poslovi nakon završetka određene škole, kakvi su uslovi rada…

Informator. Prosvetni pregled je odštampao Informator za upis u srednje škole, tj. brošuru u kojoj su navedeni minimalni i maksimalni broj bodova koji je prethodnih godina bio potreban za upis u škole On je značajna pomoć svršenim osmacima pri sastavljanju spiska želja za nastavak školovanja.

Posledice pogrešnog izbora:

Nezadovoljstvo školom ubrzo preraste u opšte nazadovoljstvo i nezadovoljstvo sobom 
Odsustvo motivacije za učenje 
Otpor prema zanimanju koje škola nudi 
Neadaptiranost i nemotivisanost za rad na svom budućem poslu 


Mnogi osmaci odluku koju će školu upisati donose u poslednjem trenutku, što govori da nisu sasvim sigurni. 
   Izbor škole utiče na buduće zanimanje. 

Zato je važno da ova odluka ne bude pogrešna. Važno baš onoliko koliko je važno uživati u svom poslu i 
   sa radošću ga svakodnevno obavljati. 

Ovaj tekst je samo predlog da pre konačnog izbora škole, zajedno sa svojim detetom, o tome razmislite još 
   jednom. 


portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice