Zaljubljenost svima može zavrteti pamet, no na nju muškarci i žene reaguju na različite načine, zato što se njihovi hormoni i sastav mozga razlikuju.
Zahvaljujući testosteronu lako uleću u strastvenu fazu zaljubljenosti. Za vreme faze zaljubljenosti muškarci su pod tolikim uticajem testosterona da većina ne može reći što je gore, dole ili sastrane. Stvarnost, kad dođe na videlo, može biti vrlo neugodna. Žena koja je nekad bila jako uzbudljiva možda neće izgledati ni upola toliko privlačno i zavodljivo. No zato što su centri za emociju i razum bolje povezani u ženskom mozgu, njoj je lakše proceniti da li je neki muškarac potencijalno pravi partner za nju.
Kod muškaraca je problem u tome što često prekasno otkriju prave osećaje pa se događa da prođe i godinu dana dok se Stvarne razlike u seksualnim nagonima pokažu, kada prođe zaljubljenost tek shvate kako je "sjajan seks" zapravo bio ljubav.
Krivih procena nisu lišene ni žene pa se znaju probuditi pokraj žabe umesto princa ili se uplašiti snažnih osećaja i to pripisati samo dobrom seksu.
Muškarcima je teže reći "volim te"
Građa ženskog mozga čini njen svet punim osećaja, komunikacije i reči. Žena zna kad se oseća toplo, željeno i obožavano, ali muškarac nije siguran šta je to ljubav i verovatno će pobrkati požudu i zaljubljenost s ljubavlju. Često tek nakon što su prošle godine od početka veze muškarac shvata da je bio zaljubljen, ali čini to retrospektivno. Mnogi muškarci imaju i fobiju od vezanosti pa se ne usuđuju izgovoriti riječ "ljubav" da ne bi sve pokvarili.