Šta to treba da znači. – Bolesna ljubomora muči nesigurnu ženu koja je imala konfliktan odnos sa majkom ili sestrom i živi u neprekidnom strahu da će biti ostavljena zbog druge. Brak često zapada u krizu samo zato što njeno ponašanje postaje toliko nepodnošljivo da partner odlazi s prvom koja mu se učini manje naporna.
Šta to treba da znači. – Ponašanje, koje kod jednih budi antipatiju, a kod drugih sažaljenje, krije čežnju za dopadanjem i potrebu za odobravanjem. U detinjstvu tih žena nije bilo mnogo pohvala, pogotovo s očeve strane, a komplimenti koje sebi upućuju najlakši su način da privuku pažnju i poruče: „Hej, tu sam!”.
IZIGRAVA ŽRTVU
5. Izigrava žrtvu. – Ima žena koje se nepotrebno zatrpavaju dužnostima jer samo tada imaju utisak da su važne i nezaobilazne. Uvek raspoložive, uvek u prvim redovima kada treba preuzeti još neku obavezu, da bi posle kukale kako ne znaju gde im je glava. Ponuđenu pomoć uvek odlučno odbijaju: problemi su pravi smisao njihovog života.
Šta to treba da znači. – Pogrešno domaće vaspitanje! Te žene su učili da samo žrtvovanje donosi mir i sreću. Nasuprot tome, život ispunjen zabavom i izlascima prazan je i lakouman.
Oružje za pobedu. – Treba je ubediti da nema plaćanja računa za opuštanje, zabavu, smeh i dokolicu. Partner je doslovce mora naterati da zastane i prepozna lepotu u drugim stvarima, na primer druženju sa prijateljima.
DURENJE JE NJENO ZANIMANJE
6. Durenje je njeno zanimanje. – Žena mrgud bliska je rođaka onih „sa suzama u džepu”, s tim što svoje večito negodovanje, umesto rečima, izražava celim telom. Osetljivi muškarci istinski pate kad ona reši da izigrava mučenicu.
Šta to treba da znači. – Još jedan povratak u detinjstvo, budući da se i durenje uči od mame ili tate, naših prvih uzora ponašanja. Devojčica koja raste uz mrke poglede, preteće izraze i kazneno ćutanje prihvata takvo ponašanje da bi kasnije, kao odrasla žena, i sama na isti način kažnjavala okolinu. Durenje je deo komunikacije čija se pravila uče u prvih 10 godina života.
Oružje za pobedu. – Nikako ironija već svesrdna pomoć ženi da se oslobodi nezahvalne uloge i počne opuštenije da živi bračni život. Dobro je, na primer, reći: „Draga, osećam se neprijatno kad se tako mrštiš, a i ne stoji ti lepo. Reci šta ti je i nasmeši se, molim te”.
SAMO JA RINTAM U OVOJ KUĆI
7. Samo ja rintam u ovoj kući. – U ovu kategoriju spadaju žene koje, kad urade ono što radi sav normalan svet, imaju potrebu da glasom punim optužbe partneru to i saopšte. Posle svakog gesta, čina, male pažnje, ista fraza: „Ja koja sam za tebe uradila ovo, ja koja sam za tebe uradila ono”. Cilj: proizvesti kod partnera hronično osećanje krivice.
Šta to treba da znači. – Ovakvo ponašanje krije dozu uobraženosti. Reč je, naime, o ženama koje veruju da su rođene za uzvišenije ciljeve od onih koji su trenutno pred njima. Okolinu posmatraju sa visine, očekujući da svi budu duboko impresionirani i neizmerno zahvalni kad one nešto urade.
Oružje za pobedu. – Iako je teško ukrotiti „veličinu”, vredi pokušati i blago se podsmehnuti kad god ona pomene svoj „učinak”. S lakom ironijom, partner može da joj kaže: „Draga, stvarno sam ti do groba zahvalan”. Primedba ne sme da zvuči kao uvreda. Naprotiv: na svaku njenu pritužbu reaguje se što kitnjastijom frazom zahvalnosti!
IZIGRAVA MAMU
8. Izigrava mamu. – Broj žena koje svojim muževima postaju majke sve je veći, možda i zato što se danas rađa manje dece a, kad i dođu, ona je već blizu četrdesete. U očekivanju zakasnele bebe, materinska osećanja prenosi na partnera kojeg obasipa i ovakvim nežnostima: „Hajde sad lepo ručkaj”, ili: „Stavi kapu da ne nazebeš”, ili: „Lezi ranije, sutra imaš mnogo posla”.
Šta to treba da znači. – Materinski instinkt je deo ženske prirode: ako ga ne utoli sa detetom, preneće ga na partnera koji postaje detetov surogat. Nema tu ničeg lošeg, čak ni pokušaja da ga „uguši” prejakom ljubavlju. Reč je samo o „kompenzaciji”.
Oružje za pobedu. – Najjednostavnije, ali i najsloženije rešenje je blagovremeno planiranje deteta. Sa dolaskom bebe, stiže i unapređenje na mesto oca i glave porodice. Poslužiće i rečenica koja uvek pogađa cilj: „Draga, podsećaš me na moju majku. Zaista si ista ona”.
NIJE SPONTANA
9. Nije spontana. – Žene glumice zamišljaju da žive na pozornici i uživaju da igraju ulogu u kojoj su potpuno drugačije nego u stvarnosti. Mlataraju rukama, menjaju boju glasa, histerišu, smeju se, plaču i prate scenario „iz glave”, rizikujući da ispadnu smešne.
Šta to treba da znači. – Glavni razlog je manjak samopoštovanja. Žena koja glumi ne dopada se sebi i ne prihvata svoju ličnost. Ne znajući šta da radi sa tako nepoželjnim egom, izmišlja novu ličnost i pokreće je kao marionetu.
Oružje za pobedu. – Glumačka fasada može da se sruši komentarom u stilu: „Ljubavi, ne volim kad govoriš tuđim glasom. Postoje li neke vežbe da se to izmeni?”. Partnerki treba otvoreno reći da je sve bolje od – glume.
SVOJEGLAVA I SVOJEVOLJNA
10. Svojeglava i svojevoljna. – „Gluva” do krajnjih granica, iz principa ne čuje ništa od onog što joj se govori ili objašnjava. Slična je Nepogrešivoj od koje se razlikuje po, naizgled, pomirljivijem ponašanju. To znači da će ljubazno saslušati sve što drugi imaju da kažu i na kraju uraditi po svome. Tuđe reči ne dopiru do žene koja svog partnera elegantno vuče za nos.
Šta to treba da znači. – Višak samopoštovanja, pre svega. Žena koja se tako ponaša misli da sve radi najbolje. Stalo joj je, međutim, do forme i ne voli da se svađa, pa će uvek spremno odglumiti popustljivost. Takvo njeno ponašanje najčešće je urođena crta karaktera.
Oružje za pobedu. – Situacija se može popraviti ako partner zaigra istu igru. Kad ona, na primer, kaže: „Dragi, postavi sto”, on treba da joj odgovori: „Evo idem” i - nastavi da čita. To će je naterati da se – zamisli.
Upamtite: fina ironija čudesno deluje protiv loših osobina i suviše zaštitničkog ponašanja.
pripremila V.M.