Tinejdžeri koji jedu sa članovima porodice zdravije će se hraniti i živeti kao odrasli, zaključak je nove studije.
Istraživači tvrde da rezultati studije ukazuju na važnost tradicionalnog porodičnog okupljana za stolom koje se izgubilo u žurbi i prejedanju brzom i nezdravom hranom.
Starije studije pokazale su da se deca koja redovno provode vreme zajedno sa roditeljima za stolom ređe okreću pušenju i piću. Studija objavljena u časopisu „Journal of the American Dietetic Association“ pokazuje da je dugoročno na dobitku i ishrana dece.
Među 1700 ispitanih tinejdžera tokom 5 godina studije, oni koji su najčešće jeli sa roditeljima imali su i najzdraviju prehranu kao mladi odrasli ljudi.
Do ranih dvadesetih godina ti tinejdžeri jeli su više voća i povrća, pili su manje gaziranih napitaka i unosili su više magnezijuma i kalcijuma nego njihovi vršnjaci koji su ređe jeli sa porodicom.
„Na osnovu dobijenih rezultata zaključili smo da bi trebalo ohrabrivati porodice da što češće zajedno jedu“, izjavila je Nikol Larson, vođa istraživanja i saradnica na Univerzitetu Minesote.
Porodični ručkovi uče tijnedžere pravom odabiru hrane dok im roditelji služe kao model zdrave prehrane, dodala je Nikol Larson.