Naša deca piju kao Irci i Rusi zajedno


Rezultati istraživanja Instituta "Milan Jovanović Batut" pokazuju da se više od 20 odsto mladih povremeno opija.

Našu javnost je ovih dana šokirala vest da su dvojica devetogodišnjaka primljena u pedijatrijsku kliniku u Kragujevcu zbog trovanja alkoholom. Lekari u ovoj bolnici kažu da su u ovom kraju i ranije dešavalo da se deca napiju, pogotovu u vreme kada se rakija peče.Istraživanje Svetske zdravstvene organizacije pokazuje da naša deca od 11 do 13 godina piju pivo dvostruko više od vršnjaka iz Irske, Izraela, Litvanije ili Rusije, a čak 10 puta više nego mladi u Finskoj. Rezultati istraživanja upozoravaju da nekontrolisano uzimanje alkohola kod dece ispod 15 godina ima negativne posledice na zdravlje i mladi postaju zavisni od alkohola.

Ovo možda i ne čudi jer se naša zemlja, prema potrošnji alkohola u litrima, nalazi na osmom mestu od ukupno 153 zemlje koje su učestvovale u istraživanju Svetske zdravstvene organizacije. Okruženi pivom, vinom, rakijom i drugim alkoholnim pićima, mališani iz radoznalosti, ali i po nagovoru starijih, kojima je zanimljivo dok se dete mršti na prvi gutljaj gorkog piva, vrlo rano počinju da piju. Nekada se to završava na jednoj čašici, a nekada mališani, kao ova dva devetogodisnjaka, završe u bolnici.

- Rezultati istrazivanja Instituta za zaštitu zdravlja Srbije "Milan Jovanović Batut" pokazuju da više od 50 odsto mladih povremeno piju alkoholna pića, da se 20 odsto povremeno opija, a da sedam odsto redovno konzumira neko od alkoholnih pića. Kritične godine za početak uzimanja alkohola su od 10 do 13 godina, ali se ta granica smanjuje - upozorava dr Milica Šćekic iz Instituta za zaštitu zdravlja Srbije. Ona podseća da je u suzbijanju i prevenciji alkoholizma veoma važno sprovoditi zakone, promovisati zdravlje kroz kontrolu pristupačnosti alkoholnih pića. Važno zabraniti direktno ili indirektno reklamiranje alkoholnih proizvoda i osigurati da se nijedna forma reklamiranja ne usmeri na mlade.

U istraživanju koje je prošle godine radila Evropska banka za rekonstrukciju i razvoj, a finansirala Evropska unija, na uzrastu od 16 godina, pokazala su da je prosečna starost za prvo pijanstvo kod nas oko 14 godina. U anonimnoj anketi, čak devet odsto dečaka je navelo da su se prvi put napili u 11 godini, dok je četiri odsto devojčica navelo da su u istom uzrastu popile "čašicu više". Četvrtina dečaka i devojčica je kao godinu prvog pijanstva navela 14 godina, dok je 12 odsto dečaka i 20 odsto devojčica reklo da se prvi put napilo sa 16 godina.

Najmladi pacijent Centra za porodičnu terapiju alkoholizma Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu bio je osmogodišnji mališan, koji je upućen u ovu ustanovu sa odeljenja za dečju psihijatriju.

- Dečak je imao sve znake zavisnosti od alkoholizma. U našu ustanovu došao je u pratnji majke i brata. Imao je i duge znake poremećaja ponašanja. Izbegavao je školu, boravio sa uličnim prodavcima i bio njihov "potrčko". Za uzvrat je od njih dobijao alkohol. Pio je dnevno po pet piva. Nažalost, samo dva puta je došao kod nas, a zatim je prestao sa terapijom - kazala je dr Vera Trbić iz Centra za porodičnu terapiju alkoholizma Instituta za mentalno zdravlje.

Ona podseća da u uspešno lečenje alkoholizma kod mladih moraju biti uključena oba roditelja i da je najvažnije da deca nastave sa redovnim školovanjem. Program odvikavanja traje šest nedelja u dnevnoj bolnici sa saradnicima, a zatim se nastavlja godinu do dve godine, jednom nedeljno.


portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice