Septembar mesec je vreme kada posle paravog ajvara pravim "Poluajvar". Sad je pravi trenutak! Naravno, pojam vam j enepoznat. Ja sam mu osmislio naziv da bi lakše komunicirao.
Poluajvar je vrsta ajvara kojeg pravim oko 6 godina.
So po ukusu (kao za pravi ajvar)
Sve to operem i sameljem u mašini za meso na krupno, ili iseckam na sitno i stavim u veliku šerpu i kuvam na srednjoj vatri, uz povremeno mešanje da ne zagori, kao i ajvar (može i u rerni ko je navikao).
Možete dodati 3dl ulja ili maslinovog ulja ili komine od maslinovog ulja. Ali i ne mora jer nećemo ga toliko ukuvavati. Posle otprilike 2 sata je to gotovo. Izgleda kao ajvar i ukus im je sličan. Sipate u tegle, obrnete do ujutru i odnesete u špaiz i stoji do prve upotrebe.
Korišćenje:
Kada otvorite teglu, držite je u frižideru dok je ne istrošite. A možete pre sipanja u tegle da stavite kašičicu "Džem-fixa" (konzervansa) pa n emorate da držite u frižideru. Meni jedna tegla traje mesec dana jer ga ne koristim svaki dan.
Za šta se koristi Poluajvar?
Ideja za Poluajvar mi se rodila kada sam promenio način ishrane. Jer više nisam uživao u hrani da bih se posle tapkao po stomaku zadovoljan što sam se prejeo. Da, to sam radio i imao 120 kg. Khm, sad imam 96.
Kada sam počeo da spremam tu hranu koja najmanje liči na hranu iz restorana, shvatio sam da "sedenje" uz šporet je gubljenje vremena. Ali ova hrana koja je zdrava i koja ako se jede u normalnim količinama ne može da doprinse do povećanja kilaže i da smeta zdravlju. Tada sam sveo pripremu ručka na 15-20 minuta. Često i jedem poluskuvano. Zdravo je za varenje.
Svaki obrok može da se spremi za to kratko vreme - i pasulj. Recepti slede u drugom delu teksta. Jer ovo radim na molbu naše drage Maje, koja očekuje da kažem sve što treba. Trudiću se. 😉
Saglasno svemu predhodnom rešio sam da na primer ako kuvam kupus (a ta formula važi za SVO povrće) da dok se on kuva da se kuva i meso i da potom samo dodam začine i neku smesu koja će doprineti da hrana liči "na nesto".
Pojašnjenje kuvanja kupusa na 15 minuta:
Samo da napomenem da je posle 5 minuta kuvanja kupusa isti spreman da ga pojedete - vrlo je zdrav, ali ako volite da bude "lepo" mekan onda ga vi ukuvajte sat vremena - ali u toj kaši nema ni zrna ičega hranljivog - osim što možda lepo miriše.
Dakle kuvamo kupus: U šerpicu smo stavili kocku 150 gr. belog mesa, s prsta vode i na maximalno ringla, kada provri smanjite na "2" i dodate seckani kupus i šargarepa. Kuvate 15 minuta poklopljeno, a može i u pretis lonac. Posle tog vremena stavite dve kašike Poluajvara. naseckate malo belog luka i listove peršuna i celera. Poklopite i isključite ringlu. Kada se malo prohladi, dosolite i jedete.
Šta smo uštedeli ili postigli?
Uštedeli smo vreme na dinstanju luka, pa šargarepe, i sveg povrća koje stavljamo u kupus (paprika, paradajz). A i stavili smo meso koje se brzo skuva. Jao, da, nisam vam rekao da ja ništa ne pržim. Sve kuvano i "sve na kašiku". Posle ću..
Zaprška (bez nje)
Ne! Zapršku nikako. To se izbacuje iz upotrebe. Znam da time malo žrtvujemo na ukusu i mirisu - ali nam je važnije zdravlje.
Dakle ako vam je potrebno nešto za zgušnjavanje hrane, onda imamo tri varijante.
a) Ja imam Mix.brašna - Bezglutensko koje pravim sam, ali ne od pšenice. Posebno sameljem u mlinu za kafu, u istom odnosu : proso, pirinač, kukuruzno brašno i heljda. Sve izmešaš i u teglu pa na stelažu. S tim zgušnjavaš na kraju - 1 kašičica "po tanjiru".
b) Uvek imam u teglicama u frižideru skuvan proso, leblebije nemlevene i humus od susama. I kašika iz teglice od svačega staviti po 1. tanjiru.
c) Ako nemate ništa od toga onda 1 kašiku kukuruznog brašna-palente ili kašiku zobi (ovas).
15 minuta kuvanja
Kuvamo boraniju: (moji recepti su uvek za jednu osobu, a vi posle po principu hemije, množite i dodajte prema broju ljudi.
Ovo je klasičan i brzinski način koji primenjujem jer hrana je nešto što moram, a ne zato što obožavam da jedem. Zato iz zamrzivača vadimo dve šake boranije i jednu kocku belog mesa (proteina). Sipam s prsta vode i kuva se. Možete naseckati malo mrkve i korena celera, nekoliko zrna bibera, poklopiti i posle 15 minuta dodamo dve kašike Poluajvara (znate šta je sve u njemu i daje ukus i delimično i miris), pa dodajemo samo začine koji su tu samo zbog mirisa i delimično ukusa: seckani beli kluk, malo mirođije i 2 kašike belog vina. Može i kašika kuvanog prosa koji će malo da zgusne boraniju i sok, i ostavimo poklopljeno da se malo prohladi.
Prijatno.
U drugom delu idu recepti.
Meso:
Crveno meso
Meso jedemo po malo. Nema prejedanja. Od svega po malo. Zato ako želite juneće, morate ga marinirati sat vremnena sa sodom bikarbonom da bi bilo mekano, a svinjsko oko pola sata marinirati u vodi isto. Posle tu vodu prospete i meso se skuva za 15 minuta. Ali ako stavite pileće, onda vam ne treba marinada več je kuvano za 5 minuta. I zdravije je. Na vama je izbor.
Belo meso:
Jeftininje mi celo belo meso od pileta nego file. Obično belo meso prodaju u komadu od 1kg. To belo meso skinete kožuru i bacite, jer neće ni mačka da jede. (Svinje to inače jedu) I potom velikim nožem ili satarom podelite to meso na 6 delova. To vam je šest obroka po 150gr. Norma je 120 gr mesa po glavi dnevno (pogledajte normative). Te kocke stavim u kesu i u zamrzivač i vadim po potrebi.
Džigerica:
Kažu da je zdrava i korisna. Proverite to. Jede se juneća i pileća, a svinjska i svinjsko meni smrdi. Pa to morate ispržiti. Jednom nedeljno nije greh pojesti i tako spremljeno - ali ne svaki dan.
Kobasice: Neeeee!
Čufte: Ne.
Prženo meso : Ne
Pečenje : Da (umereno i ne prečesto)
Kraj prvog dela
@ Lazar 2022.