Što se tiče hrane, ovde se ne komplikuje puno. Osnovno je kuvano povrće i frigana (pržena riba). To povrće se obavezno preliva maslinovim uljem. Taj prilog je skoro cele godine sličan ili isti kao i zelena slata pomešana sa rikulom (rikola), vrsta malo gorkog lista koji se idealno slaže sa zelenom salatom. Mešavina se začinjava solju, maslinovim uljem i eventualno sirćetom. Slatkiši su retkost. Sveusvemu, vrlo zdrava kuhinja.
Još jednu stvar sam "morao" da prihvatim a to je plinski štednjak jer sam ga na kontinentu izbegavao iz straha od plina. Sada ga "normalno koristim", a to je i u skladu sa makrobiotičkim načinom pripreme hrane.
Evo i jednog saveta: SVE ŠTO SE KUVA MORA BITI DOBRO POKLOPLJENO I ŠTO MANJE GA OTVARATI, TO NAROČITO VAŽI ZA PIRINAČ - JER KUVANJE NA PARI JE BRŽE NEGO U VODI I ZDRAVIJE. VIDITE DA NE BACATE VODU OD KUVANJA VEĆ JE OSTAVITE ZA ČORBE ILI NEKE PRELIVE - TU SU VAM SVI VITAMINI I MINERALI!!!!!
I JOŠ JEDAN SAVET: Ono što mnogi ne znaju, ako želite jesti kuvano povrće koje neće izgubiti svoja svojstva, nemojte ga predugo kuvati - jedite ga poluskuvanog!
A kada nemate velikog izbora onda učinite hranu primamljivom pomoću njenog izgleda. Kombinujte uvek tri boje. I neki soja sos neka vam bude uvek pri ruci.
Evo i prvog recepta. Kombinaciju koju sam "jedva" prihvatio kao normalnu - posle je sve išlo lakše.
RIBA NA LEŠO (huvana ruba, sa prilogom)
PRILOG: je obično skuvano povrće koje se procedi, posoli, prelije maslinovim uljem i pokrije. Cele godine ima krompira i šargarepe, a povremeno brokolija, karfiola, kelja i prokelja. To je povrće koje se najčešće koristi za kuvanje. Najsporije se kuva šargarepa, pa, kelj, prokelj, pa kromir, karfiol i na kraju brokoli. Ja to kuvam u vatrostalnoj posudi i sve stavljam u isto vreme osim brokolija, samo ih seckam različito, tj šargarepu na najsitnije i tako redom, da bi se sve skuvalo u istom trenutku (! Krompir se seče samo na pola). Obično je skuvano posle 20-30 min, tj. kada krompir počne da se pomalo raspada, tada dodajem brokoli.
RIBA: Za kuvanje se koristi bela riba, najčešće škarpina ili oslić, naravno, sveži, s pijace. A može i zamrznuta riba, ali obavezno potpuno odmrznuta. Ako je nesmrznuta, onda ne sme da ima mutne oči ili da je mnogo mekana jer je stara. Izvaditi škrge, ali neka ostane cela glava i telo da se ne bi raspala pri kuvanju. Stavi se u šerpu onoliko vode da se kuva koliko mislimo da će pokriti ribu. Čim voda provri, doda se riba i kuva 3 - 5min !! Tu vodu ne bacati veće je koristiti za npr. čorbu od paradajza. Ribu polako izvaditi jer može da se raspadne. Staviti je u tanjir i posuti solju, maslinovim uljem, sitno seckanim belim lukom i peršunovim listom.
Najbolje se "vadi" tako što se poklopi tanjirom za serviranje i okrene naopako! :))
PARADAJZ (RIBLJA) ČORBA
Na malo butera(ili ulja) izdinstati malo crnog luka i malu narendanu šargarepu. Kada šargarepa počne da pušta boju, dodati narezanu šaku korena i lista praziluka, kašiku pirinča (ili kašiku prosa), naseckanu stabljiku celerovog lista, vegetu, malo origana i čašu paradajz soka. Kada provri, dodati vodu od kuvane ribe, bibera, šoljicu belog vina, lista celera i ostaviti poklopljeno. Ugasiti ringlu, sve će se dokuvati u narednih pola sata. A ako imate električnu ringlu, onda sklonite na hladnu ringlu.
PILEĆA SUPA SA ĐUMBIROM
- 1 l pilećeg temeljca
- 1 manja pileća prsa
- 1 kašika izrendanog đumbira
- 2 izrendane šargarepe.
- 30 ml soja sosa.
Kuvajte temeljac, meso na kockice, šargarepu i đumbir na laganoj vatri dok se meso ne skuva. Pre služenja sipajte soja sos.
SUPA OD GRAŠKA S METVICOM
- 400 gr odmrznutog graška
- 1 l temeljca od povrća
- 3 kašike seckane metvice
- 90 gr kozijeg sira
Usitnite grašak u mikseru i kuvajte sa svim sastojcima. Kad uzavri, smanjite i još 5 minuta. Ukrasite ostakom sira i listićima metvice.
JUHA OD ŠKAMPA I KOKOSA
U 1 l ribljeg ili drugog temeljca staviti kašičicu karija, 500 ml kokosovog mleka, 60 ml limetinog isceđenog soka i kuvajte 5 min. Dodajte škampe i kuvjte još 3-5 min dok se ne skuvaju i promene boju.
PRILOG: BLITVA S KROMPIROM
Ovaj prilog ribi je čest, brzo se sprema i zdrav je. Krompir oljušti, iseckaj na kockice i prelij taman da ogrezne. Kuvaj ga i kada počne da se raspada skloni s ringle. A blitvu operi i kuvaj oko 5 min. Iscedi vodu, iseckaj je i čen belog luka i sve to izmešaj s krompirom, solju i malo maslinova ulja.
Ja obično pratim kuvanje krompira i kada je skoro gotov, preko njega stavim blitvu i poklopim. Posle 5 min izvadim blitvu na dasku, iseckam je, odlijem vodu iz krompira, vratim blitvu, dodam maslinovo ulje i pomešam. Uopšte ne solim hranu.
VEGETARIJANSKI PRILOG: BROKOLI S MAKARONAMA I SIROM
Skuvaj malo makarona (široke a tanke) i ostavi sa strane. U šerpu s malo vode, kuvaj 10 min iseckane stabljike i listove brokolija. Dodaj usitnjen cvet i kuvaj još 2 minuta. Ocedi vodu. Pomešaj brokoli, makarone, tvrdi slani sir ili feta sir i maslinovo ulje. Može se posuti vlašcem. (Ja ovo jedem kao glavno jelo)
PRŽENA RIBA GENERALNO
Dok je smrznuta, iseckaj na komadiće (filete) ili kolutiće (skuša) ili parčad (oslić). Oljušti krljušti ako ima, odseci joj glavu, izvadi utrobu, posoli i ostavi je u belom vinu (a i ne mora). Ako je bila smrznuta, kada se otopi, iscedi je, pospi karijem ili ruzmarinom! A pred prženje uvaljaj u kukuruzno brašno, tako se ne oseća puno kada se prži. Ne koristi belo brašno jer ono dimi i gori. I ne treba je dugo pržiti. U svakom slučaju treba dosta ulja koje dalmatinci koriste dvaputa. Kada počne da rumeni okreni i još 3-5 min prži. (Teflnon s uljem se do sutra drži u rerni!)
PRŽENE S'RDELE S KUVANIM KROMPIROM
Očisti sardele i ostavi da se cede i suše. Skuvaj krompir, ocedi, pomešaj s maslinovim uljem i seckanim peršunom. Može i hladno da se jede.
Sardele uvaljaj u kukuruzno brašno i prži s obe strane po par minuta. Po čoveku je dosta 6-10 srdela ili 125 gr.
RIBA (SVEŽA TUNA) S PESTOM
U manjoj zdjeici pripremite pesto. Pomešajte 70 ml maslinovo ulje, 60 gr naribani parmezan, 3 naseckana češnjaka, 1 kašika peršina, 1 kašičica ružmarina i 1 kašičica bosiljka.
Riblje odreske nakapajte limunovim sokom i pospite Vegetom.
Rešetke roštilja dobro zagrejte, premažite uljem, a zatim stavite pripremljene odreske. Pecite sa svake strane 3-4 minute.
Pečene i tople riblje odreske prelijte pripremljenom mešavinom pesta i pospite popečenim pinjolima 30 gr).
PAPRIKAŠ OD OSLIĆA
Iseci ga na komade, posoli, pobiberi, prelij sa 2 kašike sirćeta ili belog vina i neka odstoji. 1kg luka propržiti sa 200 dl ulja. Dodaj biber, vegetu, alevu papriku, peršun 1 kašike kečapa i 3 kašike vina. Stavi ribu preko i dinstaj poklopljeno oko 45 minuta s dodavanjem oko 2 dl vina. Služi uz baren krompir.
FILETI OSLIĆA S INTEGRALNIM PIRINČEM
Filete iseći na rezance širine prsta i ostaviti da se otope i iscede. Uvaljajte u kukuruzno braško s malo ruzmarina i lepo se isprže. Posebno, skuvati integralni pirinač u odnosi 1:4 vode, uz jako malo soli, a to traje skoro 1 sat. Pirinač pomešaj sa seckanim peršunom.
ANINA TUNJEVINA S MAKARONAMA.
Skuvaj makarone. A posebno izmešaj isceđene komadiće tunjevine, malo kečapa, bibera, bosiljka, peršuna, origana, masline, maslinovog ulja, praziluk ili mladi luk, kiseli krastavci, pečeni suncokret. Sve izmešaj i pospi parmezanom
RIBA NA ROŠTILJU
Očistiti ribu i dan ranije staviti u pac da prenoći.
Pac: peršun, limun, belo vino, so i biber, maslinovo ulje , ostale travke po ukusu.
Sutradan, zagrej skaru, istresi ribu od grančica, uvaljaj je u maslinovo ulje i stavi na roštilj. Ribu služiti s kuvanim krompirima i blitvom.
SKUŠA NA ROŠTILJU
1 kg skuše, ruzmarin, majčina dušica,limun, peršunov
list, 3-4 češnja belog luka, peršunov list, ulje, so,
biber,sirće.
Ribu ocistiti, oprati i ostaviti da se ocedi. Skušu
raseĆi uzduž i unutra staviti listiće ružmarina i
majčine duŠice, zatim posoliti, pobiberiti i preliti
uljem. Peći na roštilju a servirati preliveno marinadom od ulja, sitno seckanog belog luka, peršuna i majčine dušice.
SKUŠA S INTEGRALNIM PIRINČEM
Zaleđenu skušu staviti 2-3 sata da se malo odmrzne. Sada je iseći na kolutove i izvadi srednju kost - lako se vadi. A kada se takva isprži na ulju, skoro da nema nijednu opasnu kost, osim onih malih koje mogu da se sažvaću. Znači, uvaljaju se kolutici u kukuruzno braško lepo se isprže. Posebno, skuvati integralni pirinač u odnosi 1:4 vode, a to traje skoro 1 sat. Pirinač pomešaj sa seckanim peršunom.
SKUŠA U FOLIJI
Očistite ribu i posolite je iznutra. U otvor na trbuhu
stavljajte komadiće margarina i dosta seckanog
peršunovog lista. Posolite i zabiberite ribu spolja,
premažite rastopljenim margarinom i prelijte limunovim
sokom. Foliju podmažite, u nju dobro zamotajte ribu tako da
masnoća ne iscuri i pecite u rerni na srednjoj temperaturi oko 20-30 minuta.
SKUŠA IZ RERNE
Poprskaj je limunom, solju, biberom, malo ulja, pa u pleh. Preko stavi kolutove crnog luka, paprike na kolutove,, seckanu vezu zeleni, kolutove limuna, 2 čaše vina i jedna sirćeta. Prekrij folijom i peci 15 minuta. Skini foliju, pa još 15 minuta uz prelivanje.
SKUŠA U RERNI BEZ MIRISA PO KUĆI
U vatrostalnoj posudi poređajte 3-4 skuše, dolijte malo ulja, poklopite posudu i pecite na 200 oko pola sata.
Otklopite i nastavite s pečenjem još 15 min. Iznesite i služite s kuvanim krompirom.
(Kao da je s roštilja).
SKUŠA U RERNI BEZ MIRISA PO KUĆI 2
200 gr ulja
3 velike kašike senfa
1 kašika aleve paprike
beli luk, peršun, vegeta, so, biber, ruzmarin
Napraviti jednoličnu masu i njome namazati skušu spolja
i iznutra. Ostaviti u frižideru da odstoji par sati.
Peci u rerni na zagrejanom ulju.
Ovaj jednostavni način spremanja ribe poštedece vas
prskanja ulja po šporetu i širenja mirisa ribe po stanu,
a ukus je fenomenalan.
BRODET OD RAZNE RIBE
Na maslinovom ulju se zažuti crni luk izrezan na listiće,
doda izrezana riba (ako je veća) na veće komade, a ako
je manja riba stavi se cela. Malo se prži zajedno s
lukom, dodaju ostali sastojci (so, biber, vino,
iseckan peršun, lovorov list i češnjak), doda se još vode da se
prekrije riba i kuva se na laganoj vatri oko 1 sat sa krompirom po želji.
Brodet se ne meša dok se kuva.
BRODET OD BAKALARA (SVAKO GA PRAVI NA SVOJ NAČIN ALI SE SVE I POJEDE)
Suvi bakalar se potopi noć pred pripremu (neko ga tri dana potapa i tuče da omekša - nije mi jasno zašto!?). Ujutro se prospe ta voda i staviš bakalara u ekspres lonac i kuvaš ga pola sata. Ako ne može da stane ceo ti ga iseci na onoliko delova koliko može da stane ili ga prosto uguraj. Ne treba tu mnogo vode. Posle pola sata ga izvadi na pladanj, tacnu i neka se malo ohladi. Odvoj kožice, peraja i delove stomaka. Kosti obično budu dovoljn o mekane da se mogu sažvakati, ali ih možeš baciti.
Sada uzmeš vatrostalnu posudu (lepše izgleda) i kuvaš kockice krompira. Kada je polugotov, odliješ vodu i tu ređaš ili pomešaš ribu, krompir, naseckan beli luk, bibera, vegete, pola čaše vina, malo maslinova ulja, malo paradajz sosa, kašiku hlebnih mrvica, seckan peršun i krčkaš pokriveno jedno 15 min ili pola sata - kako voliš. (Ovaj brodet se obavezno pravi za Badnji ručak).
OSLIĆ S PRAZILIKOM U RERNI
Komade oslića ispržiti na vrelom ulju sa obeju strana.
Ostaviti ih na toplom mestu, a na istom ulju prodinstati
iseckan praziluk i krompir isečen na kockice. Kad sve
omekša, umešati malo paradajza iz tube, začiniti
začinom, posoliti, pobiberiti i dodati peršun. Sipati u
vatrostalnu posudu, a odozgo poređati komade ribe i malo
zapeći u rerni.
HOBOTNICA S KROMPIROM U RERNI
Hobotnicu očistimo, operemo i prokuvamo 10 minuta u kipućoj vodi. Izvadimo je i izrežemo na mestima gde je zadebljana, da bi se lakše ispekla. 1 kg krompira oljuštimo i izrežemo na veće komade. Očistimo pola kile šargarepe i izrežemo na veće kolutiće i jedan praziluk manji izrežemo na kolutiće. U pleh sipamo ulje poređamo povrće, i hobotnicu. Pospemo vegetom i promešamo da se sve izmeša s uljem. Stavimo u toplu rernu i pečemo 45 min na 185-200 st.C. Poslužiti uz zelenu salatu.
PILE S KROMPIROM U RERNI
Pile namažite uljem, majčinom dušicom i vegetom i iznutra i spolja i stavite da se peče u rerni na 180 pokriveno aluminijskom folijom oko sat vremena. Pola kile krompira skuvajte. Kada je pile skoro gotovo, dodajte taj krompir i pecite sve bez folije još pola sata. Mljac.
ŠKOLJKE NA BUZARU
Mušlje i vongole se najšešce pripremaju tako što se
poslože u posudu, začine peršunom, belim lukom,
mrvicama i biberom i preliju vinom i uljem. Na jakoj
vatri puštaju sok u kojem se kuvaju dok im se ljušture
ne otvore
PUNJENE DAGNJE
- 100 prezle
- 50 gr parmezana
- 50 gr peršunovog lista
- filea inćuna u ulju
- 24 dagnje, očistiti i odstraniti konce
Zagrejte pećnicu na 200. U posudi pomešajte prezlu, parmezan, peršunov list, inćune, i malo ulja (50ml, može bilo koje). Otvorite dagnje pomoću kratkog i čvrstog noža. Odstranite gornju ljusku. Stavite dagnje u pleh i svaku prekrijte kašičicom smeše. Pecite 10-12 min i služite vruće.
LIGNJE NA OSTRVSKI NAČIN (Jasminin recept)
Na ulju ispržite naseckani luk, dodajte usitnjeni beli
luk, paradajz, so, biber, lovor i majčinu dušicu.
Zalijte vinom. Dok se umak kuva, očistite lignje,
izvadite im kesicu sa mastilom i dobro ih operite.
Uvaljajte ih u brašno i ispržite pa dodajte umak. Pre
posluživanja obilato pospite naseckanim peršunom
PUNJENI KALAMARI
Kalamare ili, kako ih mnogi zovu, lignje lepo očistiti,
skinuti im tanku crnu kožicu, oprati ih i zatim izvući
drob da kalamari ostanu čisti i prazni. Posoliti ih i
ostaviti da se dobro od vode ocede. Pipke, koji su pri
ciscenju ribe skinuti, sitno iseckati i ispržiti na ulju
u poklopljenom sudu. Iseckati sitno persunovog lišća i 1
glavicu belog luka. Kada su pipci proprženi, skinuti ih
sa vatre i zasuti s 2 kašike tucanih zemički, dodati im
onaj peršun i luk, spustiti malo kapre i malo soli, pa
celom ovom masom puniti kalamare. Zakačiti otvor
čačkalicama da nadev ne isteče. Uvaljati kalamare u belo
brašno i pržiti ih na vrelom ulju, na tihoj vatri, dok
ne omekšaju i porumene. Za 4 osobe potrebna su 2
kilograma.
RIŽOTO OD MORSKIH PLODOVA
Morske plodove možete kupiti već spakovane, a možete ih i kupovati posebno i spravljati svoju mešavinu: lignje, školjke, hobotnica, sipa, rakovi....
Izdinstajte luka s malo kockica šargarepe, pa s razmakom od 5 minuta, zbog potrebe smekšavanja, dodajte, lignje, hobotnicu, sipu, školjke i dinstajte jedno 15 minuta. Dodajte potom šolju pirinča i 2 šolje vode, pola šolje belog vina, naseckanog peršuna, bibera, 3 kašike maslinovog ulja, soja sos, malo maslinki i tek sada rakove. Promešajte, poklopite, ugasite ringlu, i ne otvarajte narednih sat vremena. Posle toga otvorite i bez zagrevanja poslužite sa salatom.
RIŽOTO SA SPANAĆEM, ZELJEM ILI KOPRIVOM U kipuću vodu stavi dve šake jednog od ovih zeleniša i kuvaj oko 10 min. Procedi iseckaj sitno. Na malo ulja ili na puteru, izdinstaj crnog luka, dodaj zelje, šolju pirinča, malo bibera, kašičicu vegete, kašiku ili dve maslinovog u ulja,šaku seckanog peršunovog lista, pola čaše belog vina i dve čaše vode. Sve to lepo izmešaš, poklopiš i neka stoji na toplo 1 sat.
Pre služenja pospi s prženim suncokretom ili prženim pinjolima. Jer pinjoli su dobar kontrast spanaću i riži.
RIŽOTO SA SPANAĆEM I GORGONZOLOM
Skuvaj spanać i izmiksiraj ga. Na buteru dinstaj pirinač par minuta i postupno dodaj temeljac dok pirinač ne omekša. Na kraju dodaj spanać i još malo putera. Promešaj i posluži sa narendanom gorgonzolom.
ŠPAROGE I RIŽOTO
Šparoge operi i odvoj drvenaste delove. U ključalu vodu ih kuvaj 5 min. Skuvaj rižozo na koji god hošeš način i prospi ga preko šparoga. Ovaj prilog mesu ili ribi je interesantan zbog blage i primamljive gorčine šparoga.
INTEGRALNI PIRINAČ KAO PRILOG RIBI
400 gr ovog pirinča kuvajte 40 - 60 min u dosta vode, 1:4, npr. Paprike ispecite i oljuštite ka za ajvar. Iseckajte na trake. Pomešate malo seckanog crnog luka, paprika na trake, malo suvog grožđa i kineski začin "5 začina" i to propržite pa pomešajte s pirinčem.
PAŠTA OD MORSKIH PLODOVA
Skuvajte makarone po izboru i ostavite poklopljene a da se ne bi zalepile, prelijte sa 2 kašike maslinovog ulja.
Izdinstajte luka s malo kockica šargarepe, pa s razmakom od 5 minuta, zbog potrebe smekšavanja, dodajte, lignje, hobotnicu, sipu, školjke i dinstajte jedno 15 minuta. Dodajte potom malo belog vina i seckanog belog luka, paradajz sosa i pelata, naseckanog peršuna, bibera, malo maslinki. Promešajte sve i poslužite sa salatom.
GOVEĐI GULAŠ S CRNIM VINOM
Gulaš savršeno pristaje uz kuvani ili krumpir pire, testeninu, pirinač ili kuvani kelj.
Sastojci:
700 g mlade govedine
5 glavica luka
3 režnja češnjaka
lovorov list
ulje
4 m.kašičice mlevene crvene paprike
2 dcl crnog vina
so, biber, Vegeta
Priprema:
Govedinu operite i narežite na kockice i ostavite 10 minuta u hladnoj vodi. Za to vreme, očistite luk, narežite na tanke kolutiće, očistite i češnjak, usitnite ga, pa sve zajedno popržite na malo ulja dok ne dobiju lepu zlatnu boju. Izvadite meso iz vode, ocedite i dodajte dinstanom luku, promešati, dolijte vode toliko da prekrije meso pa lagano kuvati dok meso ne omekša. Dodajte vode po potrebi jer meso mora biti u vodi, a kada omekša, dodajte lovor, posoliti, pobiberite, dodajte papriku koju ste pre toga popržili na malo ulja kako bi dobili zapršku. Sve promešajte i dodajte vino, kada gulaš postane malo gušći, jelo je gotovo. Uz ovaj fini gulaš poslužite i kisele krastavce.
BOB SA SVINJSKIM REBARCIMA
Bob je niža vrsta pasulja, znači mahunarka, ali koji se skuva za 15-20 minuta i ja ga koristim samo svežeg zelenog ili zamrznutog. Bob se soli TEK kada je skuvan, jer u suprotnom neće omekšati.
Posebno skuvam svinjska rebarca i ostavim sa strane. U drugoj posudi stavim malo ulja, slaninice, paprike na kocke, šargarepe na kocke, paštrnak na kocke i to dinstam jedno 10 min. Dodam mali krompir na kockice i bob. Na sve to staviti ona rebarca, bibera, lovor, vegete ako treba, belog luka izgnječenog i krčkamo dok se krompir ne raspada i bob ne postane mekan. Posuti vlascem i peršunom.
LEBLEBIJE (SLANUTAK)
Leblebije spremam kao da jedem grašak ili pasulj bez mesa. Budu verlo ukusne.
Isperite i potopite preko noći 250 g leblebija. Ujutro. Kad nabubre, prospite vodu, prespite ih u ekspres lonac, nalijte tako da budu prekrivene sa oko 5 cm vode. Dodajte, isecite na listiće crnog luka, čen belog luka na listiće, vezu zeleni, jednu traku kombu alge i pola kašičice kurkume i jedan krompir. Zatvorite ekpres lonac i kuvajte 30 minuta. Ako kuvate u običnom loncu, biće vam potrebno oko sat i po i možda ćete na kraju morati malo da dolijete vode, koja je isparila tokom kuvanja.
Sada na maslinovom ulju izdinstajte praziluk, kockice slanine i kockice sveže paprike, 2 čena belog luka i lovor. Dodajte sadržaj expres lonca. Izgnječite krompir i šargarepu da bi bilo gušće. Dodajte po želji malo karija, soja sos, pospite sveže seckanim peršunom, nanom ili bosiljkom.
Ovo jelo može i bez mesa a delikates je kao prilog skuvanim suvim svinjskim rebarcima i prepečetenim malo na ulju.
PAŠTA S TUNJEVINOM
Skuvaš paštu, procediš i malo dodaš maslinova ulja. Dodaš, parčiće tunjevine iz konzerve, rendani kačkavalj, kukuruz iz konzerve, majonez, komadići zelene paprike, kiseli krastavac, a može i jedna feferona. Izgleda šašavo, ali je brzo i ukusno.
TESTENINA NA SICILIJANSKI NAČIN
Pre svega, bademe stavimo u vrelu vodu i kuhamo 10-ak minuta da malo omekšaju te da se kožica odlepi. Zatim bademe ocedimo i ogulimo. U loncu s dosta slane i vrele vode, po uputama na pakiranju, stavimo kuVati testeninu. U multipraktik ulijemo 50 ml maslinovog ulja, dodamo sveže listove bosiljka (nekoliko manjih listova stavimo na stranu), prokuVane i oguljene bademe, naribani sir pecorino, iskoštene zelene masline, začinimo paprom, te sve zajedno izradimo u jednoličnu smesu. U veliku zdelu za posluživanje stavimo kuVanu i ocijeđenu testeninu, dodamo pripremljeni umak, sitno narezane mini rajčice, po želji još malo maslinovog ulja, izmešamo sastojke, ukrasimo listićima bosiljka i poslužimo.
TORTELINI SA PEČURKAMA
500 gr tortelina skuvajte dok ne budu al dente. U posebnoj posudi kuvajte 300 gr tanko narezanih pečurki, 2 sitno seckanog belog luka i 125 ml pavlake za kuvanje. Kada pečurke omekšaju dodaj isto t0oliko pavlake i 60 gr parmezana i dinstaj još 2 min. Makni s vatre i pomešaj s oceđenenim tortelinama.
ŠNICLE S PEŠTOM
Šnicle (teleće ili pileće) istuci na srednju debljinu,
Lagano ih posoliti i popapriti.
U food processoru napraviti pest, tako da dodamo suhu slaninu, persin i cesnak i sve dobro izmijesamo. Pestom premazati snicle i zamotati ih u rolu, te ucvrstiti cackalicom.
Zagrijati malo ulja te njega dodavati lagano zabrasnjene smotane snicle i samo kratko proprziti sa svake strane.
Meso izvaditi vani u drugu posudu, a u isto ulje dodati kapulu, mrkvu, celer i lovorov list.
Ja sam moju smjesu samljela u food processoru, ali ne mora se.
Sve lagano proprziti dok omeksa i u to dodati snicle. Zaliti crnim vinom i temeljcem, te pustiti kuhati. Negdje na pola kuhanja dodati i saku suhih sljiva i naribanu jabuku,2 klinčića te ponovno pustiti da kuha na laganoj vatri uz povremeno mijesanje. Povremeno podlijevati sa temeljcem po potrebi. Sve skupa da se kuha nekih sat i pol vremena, te posluziti, ali obavezno ukloniti cackalice.
Pred kraj kuhanja dodati i extra persina.
Uz ovo bi prekrasno isle njoke,
Posluzila sam ovo sa hrpom zelene salate.
Nisam htjela dodavati ni pomidoru a ni mljevenu papriku, jer sam htjela bas dobiti okus sosa od pasticade. I stvarno mi je uspjelo. Jelu se umijesto sljiva mogu dodati i narezane suhe smokve, ali to cu raditi sljedeci put.
ZADARSKA PAŠTICADA
Pašticada je najpoznatije dalmatinsko jelo. Gotovo svako mjesto i svaka obitelj pripremaju je na svoj osobit način. Meso, goveđu pupu, nadjenite češnjakom, komadima pancete i klinčićima pa je stavite u pac da prenoći. Pac napravite od kvasine razblažene s vodom u koji još ide mrkva, kapula, celer, ružmarin, kadulja, lovor i majčina dušica. Ujutro izvadite meso, uvaljajte ga u malo brašna i popržite na tankom ulju sa svih strana. U ulje potom uspite povrće iz paca, nasjeckanu kapulu, konšervu, mljevenu papriku, pelate i dvije žlice brašna. Na kraju sve zalijte crnim vinom, vodom i prošekom. Meso premažite senfom i uronite u toć. Dodajte još bazilika, ružmarina, suhe šljive, jabuke, džem od brusnica, malo meda i sok od limuna. Pustite da se meso tako kuha sat i po, dva. Izvadite ga i izrežite na tanke komade, a umak pasirajte. Pašticadu poslužite s njenim "prirodnim" prilogom - njokima od krumiprova tijesta.
|