Bili mi toga svjesni ili ne, postoji povratna veza između naših emocija i hrane koju jedemo. Često, usled osećaja usamljenosti, ljutnje, frustriranosti nakon svađe s partnerom ili “toksičnog” dana na poslu, ljudi posežu za “utešnom hranom” kojom “otupljuju” negativne emocije. Najčešće je reč o hrani koja nije zdrava niti nutritivno zadovoljava potrebe organizma (poput slatkiša, čokolade, čipsa, grickalica, kolača…), koja dugoročno uz sedelački način života može pridoneti povećanju telesne težine, nekoj vrsti nutritivne deficijencije, problematične kože… Budući da je osoba u većini slučajeva svesna da konzumirana hrana nije dobra kako za njeno zdravlje, tako i za fizički izgled, nakon prejedanja nastaje veliki osećaj krivoce, koji ista potom ublažava s još više “utešne hrane” i tako ulazi u začarani krug:
Osećam se loše - jedem – osećam se lošeAko sumnjate da se i vi emocionalno prejedate, prvi korak je da shvatite zašto se zapravo prejedate? Za početak je potrebno da vodite dnevnik hrane i emocija, kako biste mogli prepoznati “obrazac” odnosno vezu između određene emocije i hrane koju jedete. Nakon što ste najmanje četiri sedmice beležili šta ste jeli i kako ste se pre i nakon toga osećali, analizirajte svoje zabeleške:
Nakon što otkrijete šta je bio uzrok emocionalnom prejedanju, naredni korak je da napravite plan akcije kako biste s vremenom osvestili ovu nezdravu naviku. Važno je napomenuti da izbjegavanje određene hrane koju jedete kao “utehu” kada ste emocionalno ranjivi, neće biti dovoljno. Biće potrebno da napravite promene u životnom stilu, kao i da se suočite sa svojim emocijama i uklonite ”pravi uzrok” (u ovome vam može pomoći life coach, zdravstveni trener, psiholog ili psihoterapeut).
Za početak možete:
Sve ove aktivnosti pomoći će vam da misli i emocije preusmerite s utešne hrane na pozitivne aktivnosti koje će vam pobuditi radost i biti “ispušni ventil” za negativne emocije, no da biste uklonili uzrok samome emocionalnom prejedanju možda ćete morati promeniti stil života ili vaše reagovanje na događaje i ljude oko vas (naprimer, ako je reč o poslu koji vas “guši” moraćete ili prihvatiti situaciju i naučiti kako se zdravo nositi s istom svakoga dana i fokusirati se na one stvari koje su dobre ili doneti odluku da potražite novi posao). Kraj drugog dela piše: 🐉
|