Muškarci ove godine slave 10. rođendan male plave pilule, a žene se pitaju da li će ikada dobiti svoj lek za seksualnu disfunkciju
Pronalazak vijagre izmenio je živote mnogih muškaraca, i to nabolje! Krajem marta ova magična plava pilula slavi 10. rođendan i dok naučni svet ceni njen revolucionarni efekat, mnogi nestrpljivo očekuju trenutak kada će se konačno pojaviti ženska verzija leka za seksualnu disfunkciju? U protekloj deceniji farmaceutske kompanije su uložile milijarde dolara u istraživanja raznih pilula, gelova, flastera, čak i pumpica koje je trebalo da poboljšaju seksualni život žena, međutim ni jedan od tih proizvoda nije dobio pozitivnu ocenu. Što zbog jakih neželjenih dejstva, a što zbog njihove neefikasnosti. Preparati koji su uspeli da pobude seksualno uzbuđenje kod ispitanica, nisu im pomogli da dožive orgazam. Trka za "pink" vijagrom pretvorila se u potragu za svetim gralom farmaceutske industrije, jer je jasno da će se kompanija koja uspe da pronađe ovaj lek više nego obogatiti.
Ispitivanja Američke medicinske asocijacije beleže da je čak 46 odsto žena u SAD nezadovoljno svojim seksualnim životom i da ne mogu da ga poboljšaju. I dok se muška disfunkcija relativno jednostavno leči, ženski oblik zadaje glavobolje i stručnjacima i pacijentima. Istraživanja su pokazala da je uzrok ovog seksualnog poremećaja kod muškaraca pretežno fizičke prirode, a kod žena psihičke i emocionalne.
Najveća erogena zona žene je mozak - poručuje američki psihijatar dr Elejn Palas iz Nju Orleansa. Veza između genitalija i mozga kod muškaraca je skoro neposredna, dok ženski mozak malo teže dekodira signale koje dobija ispod struka. Takođe, način na koji to čini varira od žene do žene! Na seksualni život žena u velikoj meri utiču faktori poput stresa, problema sa partnerom, briga oko dece, depresija, problemi na poslu, pa im je pored genitalne stimulacije, neophodan i odgovarajući emocionalni, odnosno mentalni nadražaj. Vijagra (koja povećava dotok krvi u genitalije) nije se pokazala dovoljno efikasnom kod žena upravo zato što ne deluje na njenu psihu.
Sve peripetije oko pronalaska leka za žensku seksualnu disfunkciju navode mnoge stručnjake, poput profesorke Elenore Tifer sa Univerziteta u Njujorku, da veruju da medikamentna terapija nije moguća i da samo psihološko savetovanje može da pomogne ženama. Čak oštro kritikuju nastojanja farmaceutskih kompanija da otkriju čudotvorni lek.
Ipak, ne može se zanemariti interesovanje žena za odgovarajući lek. Mnoge ističu da im psihološka terapija nije pomogla da iznova probude iskru strasti u svojoj vezi. Kod starijih žena u menopauzi, umerene rezultate je dala kombinovana hormonska terapija. Međutim, rezultat istraživanja neuropsihijatra Berija Komisuraka iz Njujorka ukazuje da koncentracija hormona dopamina u mozgu žena, u centru za samonagrađivanje, igra presudnu ulogu za postizanje orgazma. Kako i zašto - još nije poznato. Očigledno je da dok nauka ne odgonetne seksualni nagon žena, da se neće pojaviti ni "pink" vijagra niti bilo koji drugi lek za seksualnu disfunkciju. A ženska pamet zna da bude misteriozna.