Da li je oralni seks stvarno potpuno siguran?




Verovali ili ne, ali praktikovanjem oralnog seksa takođe se možete zaraziti polno prenosivom bolešću! Jer oralni seks nije tako siguran kao što možda mislite..


Iako ste možda bili čvrsto uvereni kako je oralni seks sigurniji od drugih oblika seksa, moramo vam reći da ste bili u krivu. Naime, u nekim se slučajevima polne bolesti mogu preneti s genitalija na usta i obratno.

HIV

Bez obzira na to što se virus HIV-a brže prenosi nezaštićenim vaginalnim ili analnim negoli oralnim seksom, svejedno se i kod njega trebate zaštititi. Posebno kada se radi o neznancu ili osobi vrlo aktivnoj na seksualnom području. Dobro je upotrebljavati kondome od lateksa, ženske kondome, ili jednostavno prianjajuću kuhinjsku foliju, kojom prekrijemo penis, odnosno vaginu. Naime, u slučaju nezaštićenog izvođenja oralnog seksa izvrgnuti ste povećanoj opasnosti od zaraze virusom HIV-a. Presudna može biti svaka, pa i najmanja ranica u ustima, a opasno može biti i direktno štrcanje sperme u usta. Pri tome se većoj opasnosti izvrgava osoba koja izvodi felatio ili kunilungus, dok je za onoga koji prima oralni seks ta opasnost bitno manja, osim u slučaju kada davatelj u ustima ima izrazite rane. Na primer, poput onih koje nastanu u ustima nakon nekog komplikovanijeg dentalnog zahvata.


Presudna može biti već i malena ranica u ustima ili direktna ejakulacija u usta.

Herpes

Iako genitalni herpes i herpes usta uzrokuju različite vrste virusa (HSV1 prouzrokuje genitalni, a HSV2 onaj u ustima), oni se međusobno mogu mešati i prenositi, pa se tako herpes može dobiti i praktikovanjem oralnog seksa. Herpes je prenosiv i kada se simptomi ne vide. Istina je da neki lekovi mogu smanjiti opasnost od zaraze, ali ne pružaju sto postotnu sigurnost. Pa i ako se od herpesa pokušavate zaštititi kondomom, morate znati da oni ne štite u potpunosti. Iako ga upotrebljavate, virus se može preneti s kože na kožu.

Gonoreja

Poslednjih se godina po medijima širom sveta, često pojavljivala vest o tinejdžerima s upalom grla kao posledicom zaraženosti gonorejom. Broj upala grla, kao posledica oralnog seksa, daleko je veći kod onih koji ga izvode na penisu nego kod onih koji to rade na vagini. Razlog je u tome što je kod žena jezikom teže doprijeti do inficiranog mesta. Naime, kod žena je inficiran vrat maternice, koji se nalazi duboko u unutrašnjosti vagine. Lečenje takve upale grla izrazito je teško i naporno. Najprimerenija zaštita od gonoreje kod oralnog seksa je kondom ili prozirna prijanjajuća kuhinjska folija. Posledice gonoreje mogu se pojaviti u obliku opake i teško lječive upale grla.

Klamidija

Klamidija se može prenositi oralnim zadovoljavanjem muškarca, a jednako su joj izvrgnuti onaj koji izvodi felacio, kao i onaj na kojem se izvodi. Zaraze kod oralnog zadovoljavanja žena su retke, a mogućnost infekcije jednaka je onoj kod gonoreje.

Sifilis

Oralnim se seksom sifilis vrlo jednostavno prenosi. Ako tu tvrdnju pokušamo podupreti empirijskom statistikom, na raspolaganju imamo podatke iz SAD-a, koji tvrde da se više od 15 % infekcija sifilisom dogodi upravo zaslugom praktikovanja nezaštićenog oralnog seksa. Iako se sifilis može prenositi samo u fazi kada su već vidljivi njegovi simptomi, stvar otežava činjenica što su njegovi primarni i sekundarni znaci vrlo teško vidljivi. Oralni seks je razlog za čak 15 % zaraza sifilisom.

Hepatitis B

Nema pouzdanih podataka o mogućem prenošenju hepatitisa B oralnim seksom. Zato se hepatitis A definitivno prenosi takozvanim anilingusom, odnosno oralnim nadraživanjem anusa. Oba ova hepatitisa izlečiva su primenom vakcine.

Zaključimo, oralni seks nije tako siguran, kao što si to mnogi misle. Za njegovo je prakticikovanje vrlo važno dobro poznavanje partnera, a poneka poseta i pregled kod lekara nije na odmet.


portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice