Polno prenosive bolesti


Osnovi prevencije:
Mnoge polno prenosive bolesti tesko je otkriti jer one cesto nemaju nikakvih simptoma ili se oni javljaju tek kasnije, kako kod muskaraca tako i kod zena. Ovo znaci da milioni zena, mozda cak i ne znaju da su zarazene sve dok se ne pojave ozbiljni, a ponekad cak i smrtonosni problemi sa zdravljem. U medjuvremenu, ne znajuci da to rade, one cesto prenose polno prenosivu bolest na seksualnog partnera ili na još nerodjeno dete. Svako ko je polno aktivan treba da je u potpunosti svestan o polno prenosivim bolestima, poznatim i kao STD.
Vecinom se javljaju pre 25. godine zivota. Recimo da su one, pored obicne prehlade i gripe, najrasprostranjenije zarazne bolesti u SAD-u. Jedan od cetiri Amerikanca starosne dobi izmedju 15 i 55 godina, oboleva od neke polno prenosive bolesti.
Postoji vise od 20 razlicitih polno prenosivih bolesti.
Prenose se putem polnih odnosa ili intimnog kontakta, koji obuhvata polne organe, usta, izlazno crevo ili se prenose putem intravenoznog uzimanja droga. Pod terminom STD-a podrazumevaju se razne infekcije, ukljucujuci infekcije HIV virusom koji uzrokuje AIDS (sindrom stecenog nedostatka imuniteta), klamidiju, genitalni herpes, polne bradavice (kondilomi), zapaljenska oboljenja u maloj zdelici (PID), hepatitis B i mnoge druge.

HERPES GENITALIS
Smatra se da je 20 miliona amerikanaca zarazeno herpesom-2, ili genitalnim herpesom. Uzrok je herpes simplex virus tip 2 (HSV-2).
U klinickoj slici dolazi do pojavljivanja mehurica i rana na delovima tela koji su bili inficirani ( vagina, grlic, penis, stidne usne, usta i analni otvor). Javlja se bol i neugoda oko inficiranog dela, svrbez, pecenje prilikom mokrenja, natecene i osetljive zlezde u preponama, groznica, glavobolja, opste stanje slicno gripu, mnostvo malih mehurica na inficiranom delu iz kojih nastaju bolne rane.
Prenosi se dodirom, poljupcem i seksualnim odnosom. Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike i analize materijala iz mehurica. Rane prolaze nakon nekoliko dana ili sedmica, ali jedan deo virusa odlazi do nervnog podrucja blizu kraljeznice i tu miruje. Virus se moze ponovo aktivirati ako dodje do slabljenja otpornosti organizma. Prilikom porodjaja aktivan herpes moze ozbiljno ugroziti novorodjence, te u tim slucajevima porod se obavlja carskim rezom.Treba naglasiti da se oralni i genitalni herpes moze preneti dodirom sa bilo kog i na bilo koji deo tela. U lecenju se primijenjuju antivirotici, toalete inficiranog podrucja, antineuralgici. Vazan je pregled i lecenje seksualnog partnera i uciniti "PAPA" -test bar jednom godisnje.

AIDS I HIV
Prenosi se telesnim tecnostima kao sto su krv, sperma, vaginalni sekret, a moguce cak i pljuvackom (ako u ustima postoje otvorene rane), a putem polnog odnosa, upotrebom istih igala i sprica kao i zarazena osoba, zarazenom krvi prilikom transfuzije, transplantacijom zarazenih organa, vestackom oplodnjom zarazenom spermom, slucajnim ubodom iglom (medicinski radnici), za vreme trudnoce, porodjaja i dojenja.
Virus unistava obrambene snage organizma, pa pacijent lako oboljeva od tzv. oportunistickih infekcija. Inkubacija može biti i 10 i vise godina. Dijagnoza se postavlja na osnovu testa krvi na HIV. Buduci da trudnoca pogorsava bolest majke, a zahvacenost ploda je 50%, u trudnica s HIV-protutelima indiciran je prekid trudnoce.

GONOREJA I SIFILIS
Godisnje se u SAD javi oko milion novih slucajeva gonoreje. Znacajno je da 80% muskaraca i 10% zena zarazenih gonorejom nemaju nikakvih simptoma u ranom stadiju ove bolesti.
Simptomi su: cesto i bolno mokrenje, bolovi u predjelu karlice, zeleni ili zuto-zeleni vaginalni sekret, oticanje stidnice, gnojni iscedak iz penisa, bol i pecenje kod mokrenja. Simptomi se javljaju 2 dana do 3 sedmice posle odnosa sa zarazenom osobom.
Posledice su sterilitet, ostecenje vida, CNS-a, PID , oboljenja ociju kod novorodjenceta.
Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike i mikroskopskim pregledom uzoraka materijala. Terapija je antibiotska.
Sifilis, ako se ne lijeci, može uzrokovati sepilo, oboljenje srca, poremecaje nervnog sistema i smrt. Uzrocnik je Trepomena pallidum. Prenosi se putem odnosa, poljupcem (kontaktom). Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike, seroloskim testovima i pregledom materijala iz ranica.
Terapija je antibiotska.

KLAMIDIJA
Klamidija je danas najcesca polno prenosiva bolest. 80% žena i 10% muskaraca cak i ne znaju da su zarazeni. U telu moze mirovati 5 i vise godina pre nego postane aktivna.
Simptomi: jaki bolovi u predelu donjeg dela trbuha, groznica, osetljivost genitalnih organa, bol, te pojacani vaginalni iscedak. Prenosi se polnim odnosom.
Moze se prosiriti ascendentno i izazvati zapaljenska oboljenja , sto moze za posledicu imati sterilitet.
Dijagnoza se postavlja na osnovu specificnih testova, a terapija je antibiotska za oba partnera.

POLNE BRADAVICE
Uzrocnik je HPV (humani papiloma virus ). Godisnje se u SAD pojavi 500.000 do 1.000.000 novih slucajeva.
Izrasline su velicine zrna pirinca do vecih, koje se stapaju. Najcesca lokalizacija je na stidnici, vagini, grlicu, penisu, u predelu anusa. Pojavljuju se u roku od jednog do tri meseca nakon infekcije. Infekcija se prenosi bilo da su bradavice vidljive ili ne, putem odnosa.
U terapiji se primenjuje tusiranje Podofilinom, ekskohleacija, elektrokauterizacija, a recidivi su cesti. Neophodno je kod tih pacijentica jednom godisnje naciniti PAPA-test.

HEPATITIS B
Mada postoji preventivna vakcina, godisnje se javljaju brojni novi slucajevi hepatitisa B.Uzrocnik je virus hepatitisa koji se prenosi poljupcem, polnim odnosom, upotrebom oneciscenih igala, transfuzijama zarazene krvi.
Simptomi: umor, glavobolje, groznica, mucnina, povracanje, gubitak apetita, tamno obojen urin, svetla stolica, bolnost stomaka, zutica. 5 - 10% prelazi u hronicni stadij kada se moze razviti ciroza jetre.
Trudnice koje su mozda bile izlozene bolesti, trebaju se kontrolisatii pre porodjaja, kako bi novorodjence moglo biti vakcinisano odmah po rodjenju.

TRIHOMONIJAZA
Preko 8.000.000 Amerikanaca oboli u toku jedne godine od ove bolesti.
Uzrocnik je Trichomonas vaginalis, a prenosi se polnim odnosom. Javlja se zarenje i pecenje u predjelu polnog organa,svrbez, bolno mokrenje i pojačani zaudarajući iscedak.Dokazuje se mikroskopskim pregledom preparata. Lecenje Metronidazolom, a neophodno je lecenje oba partnera.
Kondom smanjuje rizik od oboljenja

Postavlja se pitanje kako smanjiti rizik prenosenja zaraze. Smatra se da su sledece mere najvaznije:
· pazljivo biranje seksualnog partnera
· upraznjavanje seksualnih odnosa sa osobom koja pristaje da se
testira
· uraditi odgovarajuce analize krvi i vaginalne briseve
· upraznjavanje seksualnih odnosa jedino sa osobom koja ima polne odnose jedino sa vama
· zastita upotrebom kondoma. Kondom sprecava razmenu tekucina koje su mozda zarazene.
· bar jednom godisnje kontrola koja obuhvata i STD-e, cak i ako
seksualne odnose upraznjavate samo s jednom osobom
· lekove potrositi do kraja cak i ako su simptomi nestali
· uzdrzavanje od polnog odnosa sve dok se oba partnera ne izlece.


portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice