Kada muškarac zaglibi u krizu srednjih godina

Krizu srednjih godina kod muškaraca uzrokuju emocionalne teškoće, koje često zahtijevajo stručnu pomoć.

ksg1
Neurotičan muškarac niti u starijoj dobi nije sposoban z ozbiljnu vezu sa ženom, zato ima velike izglede da zapadne u takozvanu mušku menu.

Strah od starenja

Da muškarci starije dobi imaju teškoće s erekcijom poznata je činjenica, ali to ne možemo zvati promenom - već je reč o potpuno normalnoj pojavi do koje dolazi s godinama. Muška promena, ili ako hoćete - muški klimakterijum nešto je sasvim drugo. Reč je o emocionalnim teškoćama muškarca koji se uplaši svojih godina. Koji dođe u takozvanu krizu srednjih godina, što znači da ga "muče" samopouzdanje, strah od starenja, strah od gubitka svog ugleda na poslu i dakako strah od gubitka polne moći. Budući da je obično reč o muškarcu koji je telesno još uvek zdrav i u godinama kada mu erekcija još ne bi smela uzrokovati nikakve teškoće, možemo reći da je došlo do klimakterijuma. Ili ako smo još precizniji, do prividnog klimakterijuma, gde je reč samo o psihičkim smetnjama. Klimakterijum je naime izraz koji kod žena označava telesne promene. Da se samo žene boje starenja, pogrešno je uverenje. S tim velike teškoće imaju i neki muškarci koji se boje da će izgubiti erekciju. Svoju polnu moć, svoju muškost. To je karakteristično pre svega za neurotične tipove, što ne znači da ne može »napasti« i potpuno normalne muškarce.

ksg2
Jedan od glavnih razloga za mušku menu je i strah od gubitka polne moći.

Strah od gubitka polne moći

Polna moć - odnosno narodski rečeno potencija - sposobnost je muškarca da prilikom polnog odnosa obavi polno spajanje sa ženom. Za to mu je, dakako, potrebna erekcija, dakle nabreknutost polnog uda, koja s godinama malo slabi i ne deluje više onako kao u mladosti. Mnogi muškarci tako u strahu od impotencije zapadaju u psihogene smetnje, koje mogu dovesti i do psihosomatskih bolesti. Takav muškarac nije više kadar trezno razmišljati i zbog emocionalnih teškoća oseti i telesne. To ga dakako dovede do dodatnog stresa, iz koga ne vidi izlaz. Ili je naprosto uveren da je s njegovom polnom moći gotovo i zapada u depresiju.

ksg1
Za muškarca u promeni je karakterističan i strah od starenja, iako još nema pravih razloga.

Neurotička ličnost vrlo je problematična

Ako je muškarac već pre nastupa kriznog razdoblja bio neurotičar, te su teškoće dakako još vidljivije. Neurotičar je naime čovek - prema mišljenju iznesenom u Leksikonu - čiju jezgru ličnosti čine i neurotične osobine kao što su nedostatak samopouzdanja, osećaj nesigurnosti, strah pred zadacima u životu, premalo poverenje u druge ljude i recimo premala sposobnost da se potpuno prepuste uživanju u životu. Takav čovek često dolazi u konflikt sa samim sobom, pa postane rastrgan, razdražljiv, psihički labilan i slomljen. To se više nego očito pokaže u ljubavnom odnosu i u ozbiljnoj vezi s partnerom, što zatim dakako dovede do krize srednjih godina i teškoća, kakve smo opisali gore. Zanimljiva je i činjenica da se neurotičan muškarac boji kako muškaraca tako i žena, zato često niti nije sposoban za dugotrajniju i odgovornu ozbiljnu vezu. To znači da skače sa cveta na cvet, na život gleda vrlo površno i boji se odgovornosti, što ga pre ili kasnije dovede do teškoća koje su karakteristične i za muškarce koji imaju teškoće vrlo slične ženskoj meni. Ako je reč o ekstremnom slučaju neurotičke osobnosti, može se dogoditi i ginekofobija, dakle nesigurnost muškarca u odnosu prema ženama, dakle bojazan od bliskijeg odnosa sa ženama, gdje se muškarac boji da je premalo moćan za ženu i da će ga ona emocionalno tako nadvladati da će izgubiti svoju osobnost. Jedino je rešenje dakako psihoterapija, dakle pomoć lekara i dugotrajno lečenje persone.

Treba takođe reći da krizu srednjih godina nikako ne treba izjednačavati s takozvanom muškom promenom, za koju je stručni naziv andropauza. A nju uzrokuju fiziološki, a ne psihički činioci.


portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice