Novih sedam čuda

Od sedam svetskih čuda staroga sveta samo još velike piramide u Gizi odolevaju zubu vremena. Davno su nestali Semiramidini viseći vrtovi, statua Zevsa u Olimpiji, Artemidin hram u Efesu, Mauzolej u Halikarnasu, kolos sa Rodosa kao i svetionik na Farosu.

Retko ko može danas i da navede svih sedam čuda starog sveta, što je i jedan od povoda da se organizuje akcija "Novih sedam čuda".

Kineski zid, Petra u Jordanu, statua Hrista u Riju, Maču Pikču u Peruu, piramida Èičen Ica u Meksiku, Koloseum u Rimu i Tadž Mahal u Indiji izabrani su za poduhvate arhitekture i graðevinarstva koja trenutno predstavljaju nasleðe naše civilizacije. 7. jula, na velikoj svečanosti u Lisabonu proglašeni su novim svetskim čudima.

Kampanju "Novih sedam svetskih čuda" zapoèeli su 1999. godine Švajcarac Bernar Veber i njegova fondacija. Na početku kampanje za sedam svetskih čuda bilo je više od 200 nominacija. Broj kandidata je smanjen telefonskim i Internet glasanjem prošle godine na 77, da bi zatim komisija sastavljena od arhitektonskih stručnjaka, na čelu sa bivšim generalnim direktorom Uneska Federikom Majorom, sastavila konačnu listu od 21 kandidata. Više od 70 miliona ljudi glasalo je putem Interneta i telefona za izbor sedam novih svetskih čuda.

Meðu finalnim predlozima su se našli i Akropolj u Atini, statue na Uskršnjim ostrvima, Angkor u Kambodži, Aja Sofija u Istanbulu, Kremlj u Moskvi, Kip Slobode u Njujorku, sidnejska Opera i Ajfelov toranj u Parizu.

Od glasanja se, meðutim, distancirao UNESKO, organizacija UN-a za obrazovanje, nauku i kulturu, koja redovno dopunjuje listu svetske baštine, uz ocenu da lista odražava mišljenje samo onih koji su glasali.

Lista sedam svetskih čuda starog sveta, na osnovu različitih antičkih izvora, nastala je u ranom srednjem veku, mada se pripisuje Filonu Vizantijskom, koji je živeo u 2. veku pre nove ere.

Prema rečima Vebera, cilj kampanje je da ohrabri kulturnu različitost podržavanjem, očuvanjem i restauracijom spomenika, kao i da inspiriše ljude da cene kulturno nasledstvo.

Njegova fondacija je saopštila da će iskoristi 50 odsto prikupljenih sredstava za finansiranje restauraciju kulturne baštine širom sveta, a jedan od ciljeva je da se ponovo izgrade Budine statue u Bamijanu u Avganistanu koje su 2000. godine uništili Talibani.

Veber je rekao da danas započinje novu kampanju za izbor sedam prirodnih čuda sveta.

Novoizabranih 7 svetskih čuda

Statua Hrista Spasitelja, Rio de Žaneiro, Brazil Koloseum, Rim, Italija Petra, Jordan Tadž Mahal, Indija Veliki kineski zid Èichen Ica, Jukatan, Meksiko
Maèu Pikèu, Peru

Preostali finalisti u izboru

Piramide u Gizi, Egipat  Stounhendž, Velika Britanija Akropolj, Atina, Grèka  Hram Angkor, Kambodža Timbuktu, Mali Statue na Uskršnjem Ostrvu, Èile Aja Sofija, Istambul, Turska Hram Kijomizu, Tokijo, Japan Zamak Nojšvanštajn, Bavarija, Nemaèka Kremlj i Hram svetog Vasilija, Moskva, Rusija Zdanje opere u Sidneju, Australija Ajfelov toranj, Pariz, Francuska Alhambra, Granada, Španija  Statua slobode, Njujork, SAD



portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice