Zahvaljujući podacima koje i nakon 33 godine od lansiranja šalje svemirska sonda Voyager 1, američki znanstvenici su utvrdili da se ona nalazi na samom rubu Sunčevog sustava, na udaljenosti od 17.4 milijardi km od Zemlje.
Voyager 1 već 33 godine na Zemlju šalje ogromne količine novih znanstvenih podataka, kao i fascinatne fotografije planeta.
Prema predviđanjima, Voyager 1 će uči u međuzvezdani prostor u sledećih nekoliko godina. Trenutno se nalazi na udaljenosti od 17,4 milijarde kilometara, a bilježi i promene u kretanju Sunčevih čestica koje ga okružuju čime potvrđuje napuštanje Sunčevog sistema tačnije "balona" Sunčevih čestica, poznatijeg pod nazivom heliosfera, piše BBC.
Svemirska sonda Voyager 1 je zajedno s Voyagerom 2, lansirana u avgustu 1977. godine s ciljem proučavanja Jupitera, Saturna, Urana i Neptuna. Zadatak su obe sonde obavile 1989. godine te su poslane dublje u svemir, prema središtu Mlečne staze.
Obe sonde Voyager imaju radio-termalne generatore, koji su daleko premašili prvobitno zamišljen životni vek. Očekuje se da će stvarati dovoljno energije za komunikaciju sa Zemljom do 2020. godine.