Narednih nekoliko nedelja u jutarnjim satima nisko nad jugoistočnim horizontom očekuje nas kometa C/2007 N3 (Lulin). Kometa je snimljena s Tajvanske zvezdarnice Lu-lin u sklopu projekta istraživanja nebeskih objekata potencijalno opasnih po našu planetu, poznatog pod nazivom Lulin Sky Survey project, od strane astronoma Chi-Sheng Lin-a. No kao zanimljivost treba spomenuti da ju je prilikom obrade podataka, prvi prepoznao 19. godišnji Kineski student Quanzhi Ye s Sun Yat-sen University u Kini. Saradnja Tajvanskih i Kineskih astronoma na otkriću u tamošnjim je medijima prezentirana kao "komet suradnje".
Snimak komete Lulin, vide se rep i anti rep ispred jezgre kometa
Reč je o kometi čiji sjaj i dalje raste i već sada je na granici vidljivosti ljudskog oka iz svetlosno nezagađenih ruralnih prostora! Prema sadašnjim računarskim modelima kometa će još povećavati svoj sjaj da bi sredinom februara bila poput zvijezde 4. ili 5. magnitude. Što znači da ćemo je bez problema moći videti u ranim jutarnjim satima. Posebnost ovog nebeskog objekta je i ta što se oko Sunca kreće u suprotnom smeru od planeta! Kometa se kreće veoma brzo i već se tokom nekoliko minuta može jasno videti njegov pomak među zvezdama! Sredinom protekle nedelje nalazila se najbliže Suncu, a 24. februara proći će najbliže Zemlji (na 61 milijuna km).
Karta putanje kometa Lulin
Zbog karakteristika svoje parabolične putanje ovo mu je verojatno prvi prolazak pored Sunca. Ipak, najbolje je ovu kometu opažati dalekozorom. Magličasti objekt koji sada pokazuje omanji rep i anti rep uz zvezdanu kartu i malo orijentacije među zvezdama vrlo se lako može sa sigurnošću identifikovati. Obzirom se radi o "nepotrošenom" nebeskom telu, moguća su i iznenađenja promene sjaja. U svakom slučaju, uspete li ugledati ovu zvezdu repaticu znajte da je ona već krenula na svoj dugi put tamnim dubinama nebeskih prostora i da je niko živ više neće dočekati ako se ikada vrati k nama. Kometa Lulin jedna je od 223 kometa otkrivenih tokom 2007. godine, što je rekord svih vremena.
|