Apatija i kako je prevazići |
Ako ste apatični, ne morate nužno biti i depresivni. Možda vam je jednostavno dosadno i nemate volje da uradite ništa više od osnovnog minimuma.
Apatija je vrlo uobičajen problem, a obično se manifestuje kroz ova dva simptoma:
1- Nemate ciljeva
2- Radite na pogrešnim ciljevima
Apatija se pojavljuje onog trenutka kada zaboravljate šta želite, što znači da se i pronalaženje motivacije mora fokusirati na vaše želje. Ne radi se o ciljevima koje smatrate razumljivim ili praktičnim, nego o ciljevima koji će vas ispuniti entuzijazmom.
Ako se nalazite u razdoblju apatičnosti pokušajte se prisetiti šta biste hteli. Najbolje bi bilo zapisati želje. Nakon toga dobro bi bilo izabrati jednu do dve i postaviti ciljeve vezane uz njih, i razraditi planove.
Ako su razlog vaše apatije pogrešno odabrani ciljevi verovatno ste krenuli putem koji nije bio izvorno vaš, već na tuđi nagovor ili su se okolnosti, a time i vaše želje promenile, pa vas inicijalne obaveze više ne ispunjavaju zadovoljstvom.
Može se desiti i da ste dugo vremena radili na nekom projektu pa ste došli do zida. Znate da se dalji trud ne isplati, ali takođe ne možete ni odustati jer na taj način propada dosadašnja uložena energija i trud. Međutim, ako ste se našli u sredini, to nije neuspeh. Vreme provedeno u radu na cilju nije protraćeno, čak i ako nikad niste stigli do cilja. Cilj postavljanja ciljeva je upoznati sebe i postići zadovoljstvo, pa ako je to bio rezultat truda, tada to vreme nije bačeno.
Pravilo kojeg se trebate držati je da ako vaš svaki pokušaj motivisanja, rezultuje još manjom motivacijom verovatno ste izabrali pogrešne ciljeve, ali ako vas razmišljanje o cilju i dalje uzbuđuje verovatno vam treba samo malo više strpljenja.
Borba protiv apatije nije laka. Toliko je mnogo razloga za bezvoljnost, a tako malo za uzbuđenje, ali ipak više nego dovoljno ih je da budete sretni.