Share to FB

snovi
Zapisivanje snova

Kada je ljudima prvi put palo na pamet da zapišu svoje snove? Čuli ste valjda za starog Gilgameša (jedna trećina čovjek, dve trećine bog). Inače jako jako lep i mudar čovek koji je gradio prelepe hramove, a u trenucima odmora silovao žene i to hvala Bogu 3000 godina pre Hrista. Kladimo se da su mu i snovi bili podjednako divlji, kada je odlučeno da budu zapisani u čuvenom epu o Gilgamešu. Svima onima koji znaju akadski babilonski jezik najtoplije preporučamo ovu lektiru, a svi ostali mogu se utešiti egipatskim zapisima starim 4000 godina gde se također spominju snovi. I to samo zato jer su Egipćani verovali da su snovi ni manje ni više nego božje poruke, pa će ih jednoga dana, ako im se posreći i uspeti dešifrirovati. Čekamo... Ko sanja? Bolje bi bilo da pitate, a ko ne sanja!

Verovali vi nama ili ne, svaki čovek sanja i to baš svake noći. S tim da je sada glavni problem u tome, jer se niko živ nije u stanju prisetiti svih svojih snova (u proseku od 3-5 na noć) pa možemo biti srecni ako se uspemo prisetiti i samo jednog (ako i to). Obično je to ili onaj zadnji, dakle najaktuelniji san ili pak onaj najuzbudljiviji, što bi se reklo vlažni san. Kada sanjamo? U REM fazi (Rapid Eye Movement) kada nam oči skaču kao ping-pong loptice pod zatvorenim kapcima. Mi smo uvereni da se naše oči tako ludo kreću samo zato jer ne mogu ni one verovati kakve to lude slike vide! Zašto sanjamo? Ne bismo li zaboravili, kaže jedna teorija koju su zakuvali nauchnici Francis Crick (Salk Institute, san Diego) i Graeme Mitchinson (Cambridge). Navodno naš mozak koristi san ne bi li izbacio besmislene slike i sva ona sećanja od kojih ima više štete nego koristi. Dakle, možete slobodno nazvati vaše snove vrstom filtera za pročišćavanje. Nije baš poetično, ali bože moj, nismo svi Egipćani! Imaju li ljudski snovi išta zajedničko? Da. S jedne strane naši snovi ogledaju posve osobna sjećanja i iskustva, a s druge strane naši snovi su uvjetovani kolektivnom sviješću (C. G. Jung). To je valjda razlog zašto su i nastale sve te silne sanjarice i simboli snova, koji se konstantno pojavljuju u svim društvima i svim vremenima. O čemu sanja većina ljudi?

Evo i top ten izbor by baba vračara; 
1. seksualnost 
2. zubi 
3. smrt 
4. voda 
5. kuća 
6. prijatelj 
7. auto 
8. kosa 
9. pas 
10. beba 

Kako protumačiti te simbole? Jednom za uvek, snovi se tumače isključivo pojedinačno, no neke tajne ćemo vam ipak odati. Npr. neuredan krevet može značiti nemirna vremena, prljav krevet nezadovoljstvo, prazan krevet - brrr, neki raskid koji je na pomolu. No, nama se najviše sviđa ona teorija koja kaže da ste svi predmeti i likovi koji se pojavljuju u snu upravo vi. Krevetu jedan glupi! Gde se odigravaju ti snovi? Naši snovi su puno normalniji nego što bi većina to od nas htjela. Veliki broj naših snova odigrava se upravo u našoj svakodnevnici, a vrlo retko oni se događaju u nekim fantastičnim i bizarnim scenografijama, no kvaka je valjda u tome da se oni lakše pamte. Švajcarske naucnice Inge Strauch i Barbara Meier upravo su izračunale da se 25% naših snova odigrava u realnim uslovima, pa vi sad izmišljajte bajkovite snove koliko vam drago... A šta je s onim snovima koji se stalno ponavljaju, kao pokvarena ploča? Može biti da su to upravo oni ključni snovi koji se najčešće javljaju i kriznim razdobljima i trenucima velikih promena. Oni često ukazuju na nešto s čim na podsvesnoj ravni još nismo rasčistili. Uostalom, zar nismo i sami u stanju svaki dan nešto obećati da ćemo napraviti, pa onda ispadne - obećanje, ludom radovanje... OK, nego jel' služe ti snovi još čemu, osim davljenju društva s njihovim prepričavanjima dan kasnije?

Evolucijski gledano, mi uz pomoć naših snova radimo neku vrstu generalke za svakodnevnicu i to tako da padamo ispite, kasnimo na vlakove, postajemo bezubi, ukratko radimo ono za što nikada nismo imali hrabrosti (hodamo goli po gradu)... Ukratko u snovima imamo priliku isprobati taj opasni pad, ne bismo li dan kasnije, u realnosti mogli delovati malkice suverenije. Mi smo pak mišljenja da prekid u snu i na javi boli u podjednakoj meri. Za ispite ne znamo, jer ih uživo nikada nismo pali! (Jesmo štreberi, pa što? Mora neko i to biti...) I za kraj, postoji li neke recept za lepe sne? Nažalost ne, jer snovi se ne mogu kontrolisati. A to je s jedne strane i dobro. No, kad baš želite noćnu moru, e tu vam već možemo pomoći. Teško probavljiva klopa (po mogućnosti punomasni sir), dve čaše alkohola viška, jedna tableta za spavanje i pre nego što odete u krpe obavezno se napuniti nekim užasnim slikama s tv-a. Ne odgovaramo za ukućane probuđene vriskom i za polomljena stakla u vašem domu...



portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice