* Pamćenje sadržaja snova bitan je faktor za uvježbavanje vantjelesnog putovanja kroz vrijeme i prostor. Neposredno nakon buđenja zapišite sadržaje snova ili ih snimite na diktafon ili nešto slično. Kazetofon sa mikrofonom za snimanje glasa ili bilježnicu koju koristite u tu svrhu, držite pored kreveta, nadohvat ruke. Ako koristite bilježnicu i olovku potrebna vam je i blaga rasvjeta (prigušeno svjetlo) koju možete upaliti bez da se dižete iz postelje. Za ovu svrhu praktična je kombinacija olovke sa baterijskom lampom (light-pen).
* Čim zapazite da se (fizički) budite, dok ste još na granici između sna i (grubotvorne) jave, započnite s prisjećanjem na svoje snove. Započnite sa prisjećanjem sadržaja snova još dok ste sanjivi i nemojte činiti nikakve nagle pokrete, jer bi oni imali tendenciju da vas rasane. Nemojte forsirati proces prisjećanja ni na koji način. Naprezanje vam neće pomoći. Samo budite i ostanite ležerni/opušteni, s namjerom da dozovete u sjećanje što veći broj snova. U početku ćete morati uložiti voljni napor da disciplinirate svoju pozornost, da usmjerite svoju svjesnost ka stanjima snova. Međutim, koristite svoju volju minimalno.
* Nekim ljudima pomaže da postave sebi niz pitanja: »Gdje se san odigrao, na kojim mjestima? Što sam ja činio, govorio, osjećao, mislio...? Jesam li bio okružen (ne)poznatim bićima? Jesu li to bili ljudi ili životinje ili...? Je li postojala interakcija između nas, razmjena misli? Da li se nešto dogodilo prije toga?«
Za nekoliko dana ili tjedana otkrit ćete da ste u stanju prisjećati se snova kao povezanih cjelina, u živopisnim bojama i sa sve više detalja. To će vam uspijevati sve lakše i lakše i sve bolje i bolje. Sadržaje snova nema potrebe zapisivati detaljno, nego samo u skraćenom obliku. Prisjećajte se snova detaljno, a bilježite ih samo u glavnim crtama, u obliku natuknica.
* Kroz praksu prisjećanja, ono što je dosad bilo prekriveno mrakom zaborava izronit će na punu svjetlost dana. U oceanu koji sadrži sve univerzume, plutajuća linija koja prividno dijeli svjesno od nesvjesnog spustit će se do dna. Neće više postojati razgraničenje svjesnog (jave) od nesvjesnog (snova) i sve će postati svjesno. Snovi će postati java: Ograničenja/zakoni fizičke budnosti bit će nadvladani većom slobodom, slobodom sanjanja. A sloboda lucidnog/svjesnog sanjanja vodi ka Totalnoj Slobodi, ka svjesnom/budnom prebivanju u spavanju bez snova.
* U popodnevnim satima mogli biste se, uz pomoć vaših zabilješki, prisjećati snova zapamćenih ujutro istog dana. Tijekom rekapitulacije pokušajte sve to proživjeti ponovo, kao da se događa upravo ovdje i sada. Ova poslijepodnevna praksa nije neophodna, ali je od koristi/pomoći da vam olakša unošenje snova u grubomaterijalni svijet ili vraćanje tog svijeta u suptilnomaterijalne svjetove snova.
Ovaj i svi ostali grubi fizički svjetovi imaju svoj izvor/korijen u snovima.
* Kroz praksu rada na snovima (dreamwork) uspjet će vam zadržati neprekidnu svjesnost tokom cijelog dana i cijele noći. Svakodnevno, iz dana u dan bit ćete svjesni svojih snova za vrijeme sanjanja kao i fizičke budnosti za vrijeme vašeg boravka u grubom/fizičkom tijelu. Za vrijeme istinskih snova bit ćete svjesni da je suptilno (astralno) tijelo odvojeno od grubomaterijalnog tijela. Suptilno svjetlosno tijelo može lebdjeti neposredno iznad fizičkog, no može odlebdjeti i vrlo daleko. Povratak suptilnog tijela ka grubom fizičkom tijelu može (ali ne mora) biti doživljen kao san padanja (nadolje, sa visine).
* Naselja i krajolici koje sanjate ne dolaze u vašu spavaću sobu niti vi odlazite izvan sobe da ih posjetite.
Niti putujete kroz svjetove snova (uključujući fizički svijet) niti oni prolaze pokraj vas. Vi ste sasvim slobodni od kretanja i mirovanja.
Sve vrste putovanja, sva tijela (gruba i suptilna) i bilo kakve promjene nisu Apsolutna Stvarnost/Istina.
Sva imena i forme, svi zvuci/vibracije i stanja imaju svoj početak, trajanje i kraj. To su samo prolazni/privremeni mjehurići, valovi i mreškanja u Sveoceanu postojanja ili nepostojanja.
* Osim prisjećanja na stanja snova, drugi bitan faktor za AP putem kontrole pozornosti u sanjanju je namjerno konstruiranje željenog sna.
Kad odete u postelju na spavanje, smjestite tijelo da leži u položaju leša (šavasana) tj. na leđima, sa rukama nešto odmaknutim od trupa. Neko vrijeme ritmički dišite (standardnim yoga-disanjem), zatim zanemarite disanje i dozvolite sebi totalnu opuštenost. Ostavite tijelo da leži u krevetu sasvim relaksirano, a vi se posvetite zamišljanju sna u kojem se tijelo (ležeći u vodoravnom položaju) postepeno uzdiže. Mogli biste zamisliti da ležite na leđima na podu prostranog lifta/dizala. Najprije si u mašti dočarajte da ulazite u dizalo neke zgrade u kojoj ste se nekada (u fizičkoj stvarnosti) vozili dizalom i da liježete na pod. Potom zamislite i osjetite kako se dizalo počinje uzdizati i unesite se u taj osjećaj. Kad dizalo dođe do najvišeg sprata ili do kata na kojem bi u fizičkoj stvarnosti izišli – zamislite da se zaustavlja i sasvim se uživite u osjećaj naglog zaustavljanja. Zatim usmjerite pozornost na (zamišljeni) osjećaj da je vaše tijelo lakše od zraka i diže se sa poda dizala bez ikakvog mišićnog napora. Izađite iz dizala i, stalno lebdeći u zraku poput balona, prođite kroz stan (ili bilo koje prostorije) da bi došli do prozora ili vrha zgrade. Odatle uzletite u zrak.
Možete zamisliti da polijećete kao kada skačete u vodu sa visokog tornja. Tijekom letenja, mogli biste zamišljati da mašete rukama kao ptica krilima. Nekim ljudima to pomaže da izazovu življi utisak letenja. Ja sam zamišljao da ronim kroz zračni prostor poput mjehurića u vodi ili čovjekolikog balona u svemirskom vakuumu, zrakopraznom prostoru u kojem se nema kud pasti jer nema sile teže (gravitacije) pa su pojmovi (kao što su) “gore” i “dolje” besmisleni ili neprimjenjivi. Dok zamišljate da lebdite, promatrajte tlo ispod sebe iz ptičje perspektive. Sagledajte odozgo krovove kuća, ulice sa pješacima, drveće, parkove, jezera i ostalo. Ako želite, možete posjetiti neka vama omiljena i poznata mjesta. Nakon ovog obilaska, dolebdite u vašoj mašti do istog prozora (ili vrha zgrade) sa kojeg ste odlebdjeli. Znači, u mislima ponovo doletite na mjesto s kojeg ste poletjeli, vratite se u dizalo, legnite na leđa na njegov pod i spustite se do prizemlja odakle ste i pošli. Vi ste glavni glumac u ovom mentalnom filmu i trebate se potpuno uživjeti u trenutačnu ulogu. Neka cijeli ovaj film (dizanje u dizalu, letenje i povratak na početnu točku) ne traje duže od dvije (do tri) minute. S punim uživljavanjem u imaginarnu situaciju ponavljajte ovaj film svake večeri kada legnete da bi zaspali. Ovako uobličen (zamišnjen, iskonstruiran) san proživljavajte barem dva do tri puta uzastopce ili sve dok ne zaspite. Vaša mašta/imaginacija treba biti prožeta osjećajima. Scenarij sna nemojte mijenjati, barem ne bitno. Iz večeri u večer reprizirajte taj isti kratak film ponovo i ponovo.
* Možda vam se ne sviđa vožnja dizalom ili živite u naselju u kojem nema visokih zgrada. Nije važno, to nije problem. Možete zamišljati san bilo kakvog sadržaja uz uvjet da vaš scenarij uključuje određeno vrijeme provedeno u uzdizanju uvis dok ležite na leđima, plus letenje/lebdenje koje slijedi nakon vertikalnog uzdizanja vodoravno položenog tijela. Primjerice, mogli biste konstruirati/zamisliti san u kojem ležite na gumenom zračnom jastuku na površini vode u ogromnoj menzuri. Jastuk za plutanje mogao bi prekrivati čitavu površinu vode. Struja vode mogla bi u snažnom mlazu udarati u jastuk odozdo, kao da šiklja iz gejzira. Uslijed toga bi razina vode brzo rasla i zračni jastuk sa vašim tijelom bi se naglo dizao. Itd...
* Poslije nekoliko dana ili tjedana ovakvog namjernog zamišljanja, doći će do formiranja stvarnog sna prema modelu zamišljenog. Dok vaše grubo fizičko tijelo spava, često ćete sanjati da lebdite u zraku, stojite na vrhovima visokih zgrada ili/i planina, letite, padate, itd. Ispočetka, ovakvi snovi javljati će vam se samo ponekad, a kasnije sve redovitije i redovitije. U početku snovi u kojima letite vjerojatno neće biti isti kao vaš konstruiran (namjerno zamišljen) san, ali ćete s vremenom postići sve veću podudarnost. Potpuno preklapanje sna letenja zamišljenog u stanju fizičke budnosti sa istinskim/stvarnim snom letenja nije neophodno.
Da bi postigli AP ovom metodom, dovoljno je samo da na neki način namjerno isprovocirate osjećaj lebdenja u snu, prirodni san letenja i prepoznavanje tog sna kao sna.
Prepoznati san znači biti budan u snu.
BUĐENJE U SNU
* Završna faza/korak u tehnici AP koju ovdje sada opisujemo je buđenje u snu. Odaberite krov neke kuće ili vrh neke građevine ili drveta ili bilo koju točku do koje svaki puta dolazite u svom konstruiranom snu. Umjesto visokih mjesta možete izabrati neko mjesto na tlu. Zamišljajte/vizualizirajte san na posve isti način kao i ranije, ali tome dodajte odluku da ćete se probuditi kada dolebdite do tog unaprijed određenog (unaprijed izabranog) mjesta. Dok vizualizirate da slijećete na to mjesto, zamišljajte da se budite i otvarate oči (otvorite ih ponovno premda ste ih već vjerojatno zamišljali stalno otvorenima) da bi progledali i vidjeli oko sebe.
Kad legnete na spavanje, prije zamišljanja željenog sna, nekoliko puta voljno pomislite ovaj (ovakav) ili sličan slijed misli:
»Ja ću sada sanjati da se uzdižem i lebdim i letjet ću do... (izrecite mentalno naziv svog odredišta). Kad doletim do tog-i-tog mjesta probudit ću se! Probudit ću se! Prepoznat ću san! Sada mogu kontrolirati san jer znam (= svjestan sam) da sanjam.«
Sa punom namjerom ponavljajte mentalno ovu/ovakvu autosugestiju desetak puta ili proizvoljno dugo, a zatim prijeđite na vizualiziranje svog već mnogo puta viđenog "filma" odnosno sna u kojem doživljavate uzdizanje i letenje/lebdenje. Ovaj postupak ponavljajte svake večeri kad legnete u postelju da zaspite. Poslije određenog vremenskog perioda prakse, uistinu ćete se probuditi u svom zbiljskom snu na odabranoj točci.
Neki ljudi do prvih rezultata dolaze brže/prije, a neki moraju ustrajati kroz duže vremensko razdoblje. U svakom slučaju, nastavite s prakticiranjem jedne te iste tehnike AP čak i ako osjećate da ste vi beznadežan slučaj i mislite da nećete uspjeti. Nastavite po svaku cijenu čak i ako vam se ova praksa čini besmislenom i neučinkovitom. Dalje, dalje..., još dalje... Najdalje... Dalje od najdaljeg...! Tebi slava, Tebi se predajem!
* Da ponovimo još jednom: Legnite na spavanje zauzevši položaj leša ili sličan udoban položaj koji vam dozvoljava da se lako opustite. Nekoliko minuta (koliko god želite) radite vježbe pravilnog disanja. Možete ih raditi prije nego što ste legli u krevet (stojeći ili sjedeći) ili tek kad legnete u śavasanu ili i prije lijeganja i nakon što ste legli. Prije i/ili poslije vježbi disanja provjerite koliko ste opušteni, a i za vrijeme voljnog disanja budite maksimalno opušteni. Nakon namjernog disanja zanemarite disanje i dozvolite si totalnu relaksaciju. U opuštenom stanju zamišljajte san u kojem lebdite. Primjerice, nalazite se u košari balona koji se diže u nebeske visine i imate odgovarajući osjećaj dizanja. Balon se zaustavlja na određenoj visini, a vaše imaginarno tijelo izlazi iz košare balona i slobodno lebdi uživajući u osjećaju bestežinskog stanja.
Kakav god da je scenarij vašeg sna, opetujte ga svaki put kad se smjestite za spavanje. Kad letenje u vašim snovima postane redovna pojava, nastavite i dalje sa vizualiziranjem vašeg filma pred spavanje s tim da sebi date naredbu da ćete se probuditi u snu za vrijeme sanjanja. Vaša namjera da budete lucidni/svjesni u snu (dok sanjate) može biti verbalizirana tj. pretočena u neizgovorene riječi/afirmacije. Također možete sebi sugerirati da ćete moći upravljati svojim letom po vlastitoj volji.
* Čim se probudite u snu moći ćete upravljati snovima (nesvjesnim umom) u onoj mjeri u kojoj ste kroz praksu Yoge stavili pod svjesnu kontrolu vaš svjesni um. Kada ste za vrijeme sanjanja svjesni da sanjate, svjesni ste i da možete sanjati što hoćete i kako hoćete. U početku se vjerojatno nećete uspjeti zadržati u tom stanju dulje vremena, jer ćete možda osjetiti neku silu kako vas vuče unazad i nadolje pa ćete ubrzo početi padati i (nakon što padnete) probudit ćete se fizički u krevetu u grubotvarnom (fizičkom) tijelu. Ako ste početnik (ako nemate dovoljno iskustva), vjerojatno ćete se ubrzo fizički probuditi zbog uzbuđenja zbog toga što ste se uspjeli probuditi u snu. Budni u snu, stajat ćete na željenom/odabranom mjestu, bit ćete posve svjesni situacije u kojoj se nalazite, svog položaja i okoline, stvari i pojava oko sebe. Vidjet ćete svijet novim i pouzdanijim očima i vaša moć procjenjivanja/razlučivanja bit će jasnija i bolja. Redovitim vježbanjem osposobit ćete se da produžite razdoblja lucidnosti (AP) na proizvoljno dugo vrijeme. Neovisni od fizičkog tijela moći ćete se kretati po vlastitoj volji i možda ćete odlučiti da posjetite svoje fizičko tijelo da biste ga promatrali dok leži/spava u postelji. Umjesto da gledate ogledalno simetričnu sliku svog tijela, sada ga možete vidjeti onakvim kako ono zbilja izgleda. Možete vidjeti i opipati "srebrno uže" koje povezuje fizičko tijelo sa astralnim/suptilnim i moguće je da ćete utvrditi da je ovaj spoj lociran u predjelu pleksusa solarisa, anatomima poznatog pod nazivom pleksus coeliacus.
Srebrno uže je unedogled rastegljiva, neodređena, živa i neuhvatljiva fluidna nit/vrpca. Nemojte pokušavati prekinuti/presjeći srebrnu nit i nemojte pokušavati probuditi fizičko tijelo dok ste izvan njega. Smrću fizičkog tijela nećete pobjeći od problema. Ako ipak želite umrijeti, (preporučam vam da) nastavite živjeti kao da ste (već) mrtvi.
Svemirski let duse.....astralna projekcija
Nema onoga ko se iole upustio u vode hermetizma a da
se nije susreo sa potrebom da nauci astralno putovati. Neki
to nazivaju i "putujucom vidovitoscu", drugi "letom duse"
treci "odvajanjem dugovnog od fizickog tela", a psihijatrija
to poznaje kao eksteriorizaciju svesti.
Osim sto je "let" zanimljiv, astralna projekcija je sastavni deo
visoke Magike.
Evo jedne jednostavne i bezbedne vezbe koja ne trazi neka
posebna predznanja. Ali zbog toga nije manje vredna. Na
izvestan nacin ovo je modifikovana "metoda brojanja koraka"
japanskih sinto carobnjaka.
1. Izaberite "trasu" kojom cete se fizicki i astralno kretati. Taj
put treba da obezbedi slobodno i nesmetano kretanje.
2. Sada oznacite start i cilj na tom putu. Pogodnije je ako to
bude stvarna staza kojom se inace krecete, i koja nije
duza od 30 koraka. Tridite se da zapazite i upamtite sto
vise detalja na tom prostoru. Cak i one za koje mislite da
su beznacajni. Na kraju probajte globalno, memorisati
citavu stazu, a ne samo njene delove. Pri tom vam moze
pomoci i skica koju sami radite.
3. Duz "trase" na podjednakoj razdaljini postavite sest razlicitih
predmeta.
4. Svakodnevno, dok se krecete tom putanjom, zadrzite se
pored svakog od njih ponaosob, izvesno vreme. Razgledajte
ih, u tom ambijentu, sa svih strana. Upamtite sve njihove
karakteristike. Svim svojim culima pojacajte dozivljaj tih
predmeta.
5. Kada budete sposobni da sve orijentire jasno vizuelizirate,
krenite u mislima vasom stazom, sa "zadrzavanjem" uz svaki
od predmeta.
Citav postupak "prolazenja" stazom (u mislima) treba da traje
deset do petnaest dana. Nemojte skracivati taj period. Time
necete ubrzati postizanje astralne projekcije. Stavise, nekima
ce trebati i vise dana.
6. Kada dodjete do kraja staze (govorimo od sada o mentalnom
prolazenju "trasom"), lagano se okrenite i vratite na start.
Vracajte se istim putem, dozivite svu tu atmosferu. Ne cinite
nagle "pokrete".
Startovanje cete olaksati ako pokusate da stvorite osecaj kao
da postavljeni predmeti imaju snagu magneta koja vas privlaci.
Krecite se korak po korak, ili kao da klizite. Stazu prelazite
vise puta. Napred-nazad-napred-nazad......
7. Pokusajte da sami donesete odluku kada cete se vratiti u
fizicko telo. Ne ostajte predugo u svom astralnom dublu.
Obicno magnetnicna privlacnost astralnog plana egzistencije
nagoni prakticara da precesto boravi u njemu. Ima ljudi kojima
se to ne preporucije.
Ovakvo "putovanje" ce vremenom postajati sve krace i krace. U
jednom momentu cete odluciti da se izdignete sa "tla". Ucini te
to tada i lebdite nad stazom. Upamtite! Vrlo polako i pazljivo se
vracajte u fizicko telo. Uzmite svoj dnevnik i zapisite sva iskustva.
|