Ima ih nekoliko


Tropski ili sideralni horoskop

U Astrologiji postoji više glavnih sistema pomoću kojih se analizira nečiji horoskop. Dva najpoznatija su Tropski i Sideralni astrološki sistem.

Tropski sistem je zasnovan na smeni godišnjih doba. U Tropskom sistemu je nulti stepen znaka Ovna tačka početka proleća. U trenutku prolećne ravnodnevice svake godine, Sunce ulazi na nulti stepen tropskog znaka Ovna. Zapadni astrološki sistem, onaj koji se u većoj meri koristi na našim prostorima, kao i u Evropi i Severnoj Americi, je zapravo Tropski astrološki sistem.

Sideralni sistem je zasnovan na položajima stvarnih sazvežđa na nebu i koristi se većinom u istočnim zemljama, najviše u Indiji. To je ono što često unosi zabunu kod osoba koje poznaju astronomiju, a nemaju nikakvo znanje iz astrologije. Zapravo, radi se o tome da postoji razlika između pojma "Astrološki znak" po Tropskom sistemu i sazvežđa koje vidimo na noćnom nebu. Zabunu unosi i to što znaci i sazvežđa nose ista imena.

Zemlja obiđe Sunce za 365 dana, 5 sati, 48 minuta i 46 sekundi. Gledano sa Zemlje nama deluje da je Sunce u istom razdoblju jednom obišlo ekliptiku. To je tropska godina. No ako na kraju tropske godine pogledamo položaj Zemlje u odnosu na zvezde nekretnice (posmatra se zvezda nekretnica Spika) proračunom se dobija da se Zemlja nalazi 50,26 sekundi nebeske longitude zapadno od prvobitnog položaja. Da bi se Zemlja vratila na isti položaj prema zvezdama nekretnicama potrebno je 365 dana, 6 sati, 9 minuta i 9,5 sekundi. To je sideralna godina. Ona je 20 minuta duža od tropske godine; vremenska razlika odgovara 50,26 sekundi nebeske longitude. Zbog toga će se prolećna ravnodnevica (mesto gde ekliptika preseca nebeski ekvator) svake godine kretati prema zodijaku 50,26 sekundi unatrag. To stalno zaostajanje prolećne ravnodnevice naziva se precesijom ekvinocija. Da bi precesija napravila jedan krug treba joj otprilike 26 000 godina. Proleće svake kalendarske godine počinje prolećnom ravnodnevnicom i nultim stepenom znaka Ovna, ali kako se prolećna tačka pomera kroz sazvežđa, trenutna razlika između tropskog i sidrealnog astrološkog sistema, tj. između 0 stepena znaka Ovna i 0 stepena sazvežđa Ovna trenutno iznosi 24 stepena. Prema tome, kada se Sunce nalazi, na primer, na 20-tom stepenu znaka Vodolije (u Tropskom sistemu), ono se u odnosu na sazvežđa nalazi na 26-tom stepenu sazvežđa Jarca.

Dodatnu konfuziju u razlikovanju znakova horoskopa u tropskoj astrologiji i sazvežđa na nebu unosi i činjenica da se stvarna sazvežđa svojom veličinom ne uklapaju u krug horoskopa koji predstavlja sideralnu astrologiju. Kada posmatramo tropski i sideralni krug zvani horoskop, uočavamo da znaci u jednom i sazvežđa u drugom sistemu zauzimaju po 30 stepeni u krugu za svaki. Ali realna sazvežđa nisu jednake veličine i ne zauzimaju svaka po 30 stepeni u krugu. Na primer, najveće je sazvežđe Device koje zauzima 43 stepena, a najmanje je sazvežđe Škorpiona koje obuhvata svega 6 stepeni. Gledajući i astronomski, videćete da  ekliptika seče samo jedan deo tih sazvežđa. Zbog precesije se položaji sazvežđa u odnosu na posmatrača sa zemlje menjaju kroz vekove, pa na ekliptici, putu koje Sunce prividno prelazi tokom godinu dana gledano sa Zemlje, sada imamo 13 sazvežđa. Između Škorpiona i Strelca deo ekliptike zauzima sazvežđe Zmijonoše. To je jedan od najjačih aduta osoba neupućenih u astrologiju kada pokušavaju da dokažu neosnovanost i netačnost iste. Oni izjednačavaju sazvežđa sa znacima u horoskopu, ne shvatajući da između ta dva pojma postoji velika razlika.

Da biste razumeli u čemu je razlika između sazvežđa i znaka u horoskopu, potrebno je da zamislite horoskop kao jedan veliki časovnik koji okružuje zemlju na ekliptici (zamišljenoj prividnoj putanji Sunca oko Zemlje u periodu od godinu dana). Kako Zemlja rotira oko svoje ose i pun krug napravi za 24 sata, tako se i ovaj krug zvani horoskop - što u prevodu znači "onaj koji pokazuje vreme", kreće. Ako zauzmemo položaj na jednoj tački na otvorenom polju gde možemo jasno videti horizont i projektujemo horoskop na horizont, videćemo kako se na istoku otprilike svaka četiri minuta podiže po jedan stepen od ukupno 360 koliko ih imamo u punom krugu. Ovo nije teško zamisliti jer su i časovnici pravljeni po modelu kruga. Kada 360 stepeni kruga podelimo na 12 dobićemo po 12 jednakih celina koje zauzimaju svaka po 30 stepeni u krugu. Tropski horoskop koji koristi zapadna astrologija ukazuje na smenu godišnjih doba i deli godinu na 12 meseci, što je sasvim u skladu sa zvaničnim merenjem vremena. Kada dnevno kretanje Sunca projektujemo na krug od 360 stepeni, primetićemo da će prosečno kretanje Sunca po krugu iznositi 59 lučnih minuta. Zbog toga što se sve u Univerzumu kreće po elipsama, a ne po savršenoj kružnici, Sunce neće svakog dana prelaziti tačno 59 lučnih minuta ali će svakako za godinu dana da se vrati na onaj stepen i minut odakle smo započeli da merimo njegovo prividno kretanje unutar horoskopa.

Predhodna stranica