Древне културе су знале да се путања сунца преко неба, дужина дневне светлости и локација изласка и заласка сунца померају на правилан начин током целе године.
Имајући ово на уму, изградили су споменике попут оних у Стоунхенџу у Енглеској и Мачу Пикчуу у Перуу да прате годишњи напредак Сунца.
Данас знамо да је солстициј узрокован нагибом Земље око своје осе и њеним орwidth=биталним кретањем око Сунца.
Земља не кружи усправно у односу на раван наше орбите око Сунца. Уместо тога, наш свет је нагнут око своје осе за 23 1/2 степена . Током године, овај нагиб доводи до тога да се северна и јужна хемисфера Земље мењају места у примању сунчеве светлости и топлоте најдиректније.
Дакле, нагиб Земље – а не наша удаљеност од Сунца – узрокује зиму и лето. У ствари, наша планета је најближа сунцу у јануару, а најдаље од сунца у јулу, током лета на северној хемисфери.
Знаци јунског солстиција у природи
Где треба да гледаш? Свуда.
За сва створења на Земљи ништа није тако фундаментално као дужина дана. На крају крајева, сунце је крајњи извор скоро све светлости и топлоте на површини Земље.
Ако живите на северној хемисфери, можда ћете приметити ране зоре и касне заласке сунца, као и висок лук сунца преко неба сваког дана. Можда ћете видети колико се сунце високо појављује на небу у локалном подневу. И, такође, обавезно погледајте своју подневну сенку. Отприлике у време солстиција, то је ваша најкраћа подневна сенка у години.
Ако сте особа која воли да излази напоље, познајете миран, утешан осећај који прати ове знакове и сигнале најдужег дана у години.
Да ли је јунски солстициј први дан лета?
Ниједно светско тело није одредило званичан дан за почетак сваке нове сезоне, а различите школе мишљења или традиције дефинишу годишња доба на различите начине.
У метеорологији, на пример, лето почиње 1. јуна. А сваки школарац зна да лето почиње када зазвони последње школско звоно у години.
Ипак, 21. јун је можда најпризнатији дан када почиње лето на северној хемисфери и када почиње зима на јужној половини Земљине кугле. Мада, јунски солстициј може пасти 20. или 22. јуна. Заиста, нема ничег званичног у вези са тим, али то је тако дуга традиција да сви препознајемо те датуме као јунски солстициј.
Међу људима је било универзално да цене ово време топлине и светлости.
Стоунхенџ
За нас у савременом свету, солстициј је време да се подсетимо поштовања и разумевања које су рани људи имали према небу. Пре неких 5.000 година, људи су поставили огромно камење у круг на широкој равници у данашњој Енглеској и поравнали их са изласком сунца у јунски солстициј.
Можда никада нећемо схватити пуни значај Стоунхенџа. Али знамо да знање ове врсте није било ограничено само на један део света. У ствари, отприлике у исто време када је Стоунхенџ грађен у Енглеској, две велике пирамиде, а затим и Сфинга су изграђене на египатском песку. Када бисте стајали код Сфинге током летњег солстиција и загледали се у две пирамиде, видели бисте како сунце залази тачно између њих.
Северни летњи солстициј се дешава када је Земљин нагиб ка Сунцу максималан и сунце је директно изнад Тропика Рака, који се налази на 23,5 степени северне географске ширине. Током летњег солстиција, сунце достиже највишу подневну тачку на небу. Летњи солстициј обележава најдужи дан у години.
Зашто најдужи дан нема најтоплије време?
Људи често питају:
Ако јунски солстициј доноси најдужи дан, зашто имамо најтоплије време крајем јула и августа?
Овај ефекат се назива заостајање годишњих доба . Из истог разлога је топлије средином поподнева него у подне. У суштини, Земљи треба само неко време да се загреје после дуге зиме. Чак иу јуну, лед и снег још увек покривају земљу на неким местима. Сунце мора да отопи лед – и да загреје океане – и тада осећамо најсјајнију летњу врућину.
Лед и снег се топе од почетка пролећа. Отопљена и кишница цуриле су кроз снег на врхове глечера.
Међутим, отицање са глечера сада није тако велико као што ће бити у наредних месец дана, иако сунчева светлост тренутно најдиректније пада на северну хемисферу.
Зато сачекајте још месец дана за најтоплије време . Доћи ће када дани већ поново почну да се скраћују, док Земља наставља да се креће у орбити око Сунца, приближавајући нас још једној зими.
И тако се циклус наставља.
Анимирани поглед на северну хемисферу из орбите са леденим покривачем који се шири и скупља.
Погледајте ово ... Земља која дише. То је година сезонских трансформација на нашој планети, укључујући јунски солстициј. Џон Нелсон је направио ову анимацију, користећи слике НАСА тима
Закључак: јунски солстициј 2024. десиће се 20. јуна у 22:40. Овај солстициј – почетак лета на северној хемисфери – означава најсевернију тачку Сунца на Земљином небу.
@ Lazar