Сателитски прикази Земље у време солстиција и равнодневице. С лева на десно, јунски солстициј, септембарска равнодневица, децембарски солстициј и мартовска равнодневица. Приметите да је за време јунског солстиција Северни пол на сунчевој светлости. Током децембарског солстиција, Јужни пол је на сунчевој светлости.


Летњи солстицијум 2024.


Јунски солстициј 2024: Све што треба да знате

Овогодишњи јунски солстициј је најранији у 228 година. Солстициј стиже у 20:51 УТЦ 20. јуна 2024. Последњи пут је солстициј стигао раније од овога 1796. године, када се догодио у 17:45 УТЦ 20. јуна.

  • Када је то? Солстициј није цео дан . Уместо тога, то је тренутак када је сунце најсеверније на нашем небу. У 2024., тренутак солстиција ће пасти у 22:40 у четвртак, 20. јуна.

  • Шта је то? У јунски солстициј, сунце достиже своју најсевернију тачку. Ова тачка се налази на небеском Тропику Рака , паралели око неба, 23,5 степени северно од небеског екватора . У овом солстицију, северна хемисфера је највише нагнута према сунцу, за максимални угао од 23,5 степени. Насупрот томе, југ је највише нагнут, за исти износ.

  • Који су њени главни ефекти? За време јунског солстиција, без обзира где се налазите на Земљи, сунце излази и залази најсеверније на вашем хоризонту. Сунце је директно изнад главе у локалном подневу гледано са Тропика Рака. На целој северној хемисфери, сунце је високо на небу и најближе томе да буде изнад главе у локалном подневу.

  • Шта је са дужином дана? : За нас на северној хемисфери, јунски солстициј означава најкраће ноћи и најдуже дане у години. За јужну хемисферу, међутим, означава најдуже ноћи и најкраће дане. После овог солстиција, сунце ће поново почети да се креће ка југу на нашем небу.

    Шта је солстициј?

    Древне културе су знале да се путања сунца преко неба, дужина дневне светлости и локација изласка и заласка сунца померају на правилан начин током целе године.

    Имајући ово на уму, изградили су споменике попут оних у Стоунхенџу у Енглеској и Мачу Пикчуу у Перуу да прате годишњи напредак Сунца.

    Данас знамо да је солстициј узрокован нагибом Земље око своје осе и њеним орwidth=биталним кретањем око Сунца.

    Земља не кружи усправно у односу на раван наше орбите око Сунца. Уместо тога, наш свет је нагнут око своје осе за 23 1/2 степена . Током године, овај нагиб доводи до тога да се северна и јужна хемисфера Земље мењају места у примању сунчеве светлости и топлоте најдиректније.

    Дакле, нагиб Земље – а не наша удаљеност од Сунца – узрокује зиму и лето. У ствари, наша планета је најближа сунцу у јануару, а најдаље од сунца у јулу, током лета на северној хемисфери.

    Знаци јунског солстиција у природи

    Где треба да гледаш? Свуда.

    За сва створења на Земљи ништа није тако фундаментално као дужина дана. На крају крајева, сунце је крајњи извор скоро све светлости и топлоте на површини Земље.

    Ако живите на северној хемисфери, можда ћете приметити ране зоре и касне заласке сунца, као и висок лук сунца преко неба сваког дана. Можда ћете видети колико се сунце високо појављује на небу у локалном подневу. И, такође, обавезно погледајте своју подневну сенку. Отприлике у време солстиција, то је ваша најкраћа подневна сенка у години.

    Ако сте особа која воли да излази напоље, познајете миран, утешан осећај који прати ове знакове и сигнале најдужег дана у години.

    Да ли је јунски солстициј први дан лета?

    Ниједно светско тело није одредило званичан дан за почетак сваке нове сезоне, а различите школе мишљења или традиције дефинишу годишња доба на различите начине.

    У метеорологији, на пример, лето почиње 1. јуна. А сваки школарац зна да лето почиње када зазвони последње школско звоно у години.

    Ипак, 21. јун је можда најпризнатији дан када почиње лето на северној хемисфери и када почиње зима на јужној половини Земљине кугле. Мада, јунски солстициј може пасти 20. или 22. јуна. Заиста, нема ничег званичног у вези са тим, али то је тако дуга традиција да сви препознајемо те датуме као јунски солстициј.

    Међу људима је било универзално да цене ово време топлине и светлости.

    Стоунхенџ

    За нас у савременом свету, солстициј је време да се подсетимо поштовања и разумевања које су рани људи имали према небу. Пре неких 5.000 година, људи су поставили огромно камење у круг на широкој равници у данашњој Енглеској и поравнали их са изласком сунца у јунски солстициј.

    Можда никада нећемо схватити пуни значај Стоунхенџа. Али знамо да знање ове врсте није било ограничено само на један део света. У ствари, отприлике у исто време када је Стоунхенџ грађен у Енглеској, две велике пирамиде, а затим и Сфинга су изграђене на египатском песку. Када бисте стајали код Сфинге током летњег солстиција и загледали се у две пирамиде, видели бисте како сунце залази тачно између њих.

    Северни летњи солстициј се дешава када је Земљин нагиб ка Сунцу максималан и сунце је директно изнад Тропика Рака, који се налази на 23,5 степени северне географске ширине. Током летњег солстиција, сунце достиже највишу подневну тачку на небу. Летњи солстициј обележава најдужи дан у години.

    Зашто најдужи дан нема најтоплије време?

    Људи често питају:

    Ако јунски солстициј доноси најдужи дан, зашто имамо најтоплије време крајем јула и августа?

    Овај ефекат се назива заостајање годишњих доба . Из истог разлога је топлије средином поподнева него у подне. У суштини, Земљи треба само неко време да се загреје после дуге зиме. Чак иу јуну, лед и снег још увек покривају земљу на неким местима. Сунце мора да отопи лед – и да загреје океане – и тада осећамо најсјајнију летњу врућину.

    Лед и снег се топе од почетка пролећа. Отопљена и кишница цуриле су кроз снег на врхове глечера.

    Међутим, отицање са глечера сада није тако велико као што ће бити у наредних месец дана, иако сунчева светлост тренутно најдиректније пада на северну хемисферу.

    Зато сачекајте још месец дана за најтоплије време . Доћи ће када дани већ поново почну да се скраћују, док Земља наставља да се креће у орбити око Сунца, приближавајући нас још једној зими.

    И тако се циклус наставља.

    Анимирани поглед на северну хемисферу из орбите са леденим покривачем који се шири и скупља.

    Погледајте ово ... Земља која дише. То је година сезонских трансформација на нашој планети, укључујући јунски солстициј. Џон Нелсон је направио ову анимацију, користећи слике НАСА тима

    Закључак: јунски солстициј 2024. десиће се 20. јуна у 22:40. Овај солстициј – почетак лета на северној хемисфери – означава најсевернију тачку Сунца на Земљином небу.


    @ Lazar

    Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice