Чуда и природне лепоте Србије



Ђавоља варош

СРПСКИ КАНДИДАТ ЗА СЕДАМ СВЕТСКИХ ЧУДА

Споменик природе „Ђавоља Варош“ налази се на југу Србије, 27 км југоисточно од Куршумлије, а 89 км југозападно од Ниша на Радан планини. Од Београда је удаљен 288 км, ако се путује преко Крушевца, а 320 км преко Ниша, и представља једно од најенигматичнијих и најфантастичнијих места у Србији.

Овај природни споменик чине два, у свету ретка, природна феномена: земљане фигуре, као специфични облици рељефа који у простору делују врло атрактивно, и два извора јако киселе воде са високом минерализацијом. Ова два у свету ретка природна феномена посматрана заједно „Ђавољу Варош“ чине правим светским чудом природе. Атрактивност два невиђена чуда природе допуњују околни природни амбијент који око земљаних фигура делује сурово, скоро мистично, а у ширем окружењу живописно и питомо, као и остаци насеља, старе цркве, гробља и неколико занимљивих рударских јама.
Радан и Ђавоља варош већ дуже време голицају машту радозналаца. Један од ревносних сакупљача тајни о Ђавољој вароши, Радован Танасковић, туризмолог, почетком 1990. године је групи новинара открио да се ово место налази у зони змајевих бразди или, како се још ова појава назива, змајевих глава. То је поље израженог електромагнетног деловања и појачане гравитације.

"Чепркајући по старим папирима, наишао сам на записе келтских свештеника у којима се објашњава постојање ове природне појаве". На Балкану се налазе само две такве бразде: једна изнад долине реке Мирне у Истри, а друга над Раданом. Планина је богата многим рудама, чак и племенитим, а Кореанци су управо вршили истраживања. Надајмо се, да ће се при евентуалној експлоатацији ове планине, водити рачуна и о еколошкој димензији. 1992. године над Раданом појавиле су се звезде луталице, чије порекло нису могли да објасне ни најбољи познаваоци небеских прилика овог краја. Звезде би се појавиле негде предвече и у зору би нестајале. Једно од објашњења било је да се ради о аваксима и разним шпијунирањима НАТО-а, која су тада била актуелна. У исто време пао је велики метеорит у Истри чија се светлост видела и у суседној Италији. Ове две појаве можда не би имале ничега заједничког, да се обе нису десиле у зони змајевих бразди. Некако истовремено, изнад Кон Ајланда у близини Њујорка, где су научници такође утврдили постојање такозваних змајевих бразди, амерички путнички авион срушио се из непознатих разлога, а узроке несреће ни ЦИА није могла да објасни.

Почетком педесетих година у овом крају је пао војни транспортни авион ДЦ –3. Сведоци тврде да се авион мистериозно срушио, а да је војска дуже време у блокади држала цео атар. На крају све се свело на званично саопштење да је узрок несреће био људски фактор", прича Танасковић. Авионом су управљали искусни пилоти, капетани ваздухопловства Драгољуб Росић и Ниџо Николић. Авион је, из непознатих разлога, ударио у планину и поред пилота Николића и Росића, страдала је цела посада. Тек када се о свему овоме, почетком деведесетих, озбиљније почело писати, појавила се изјава бившег команданта нишког војног аеродрома Јована Недељковића, коме је случај авиона ДЦ-3 био познат, јер је добро познавао покојне пилоте. Он тврди да је реч о изузетно способним пилотима који нису могли да погреше. Због чега се авион срушио, није му познато, јер никада није могао да види комплетну документацију. Напомиње да сви пилоти знају да се изнад Радана користи искључиво жиро-компас, јер је авио-магнетни у овом подручју непоуздана справа, пошто нетачно одређује курс.

Локалитет „Ђавоља Варош“ је стављен под заштиту државе још 1959. године, а 1995. године је Уредбом Владе Републике Србије проглашен за природно добро од изузетног значаја и стављен у прву категорију заштите -СПОМЕНИК ПРИРОДЕ. Укупно је заштићено 67 ха површине.



portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice