Share to FB


Zašto je Facebook zlo?

Iskusni korisnici već odavno znaju za destruktivni potencijal ovog naizgled bezopasnog servisa Po domacim novinama poslednje se nedelje stalno provlači pojam Facebook i iako je prosečnom ČOVEKU verovatno tek otprilike jasno o čemu se tu tačno radi, reč je o društvenoj zajednici koja okuplja popriličan broj fanatičnih korisnika.

Ideja je jednostavna: registrujete se i zapisujete zanimljive trenutke iz svakodnevnog života, potkrepljene fotkama i video isečcima, i povezujete se s prijateljima koji rade isto to. Zgodno, zar ne? U svakom trenutku možete videti šta vaši prijatelji i poznanici rade, čime se bave, kuda putuju i tome slično, a možete s njima i zaigrati raznorazne igre. No Facebook sa sobom nosi i određene opasnosti koje vas mogu lišiti posla, zdravlja, slobodnog vremena i sličnih sitnica. Stoga, kad vas neko pozove na Facebook, pre no što se upustite u tu opasnu avanturu, pročitajte sledeće redke. Možda ćete nam jednog dana biti zahvalni.

1. Pozdravite se sa slobodnim vremenom

Kao prvo, Facebook je neverovatan gutač vremena. Sve se na ovom servisu odvija u stvarnom vremenu, tako da informacije o vašim Facebook prijateljima ne prestaju dolaziti, a vi jednostavno ne možete prestati čitati šta je Jovan danas pojeo za doručak. Nakon nekog vremena vaš ce se život pretvoriti u bizarni voajerski ringišpil iz kojeg nema izlaza, u kojem prateci živote drugih u svom životu zapravo ne radite ništa pametno.

2. Pozdravite se s poslom

Naravno, sve se to mora odraziti i na posao. Osim što ćete nauciti brzo koristiti kombinaciju taster Alt+Tab kojima možete sakriti prozor u kojem se nalazi Facebook, moraćete šefovima objasniti manjak produktivnosti, tup pogled i opštu bezvoljnost koja će vas snaći.

3. Vaše kolege videće vaše pijane marifetluke

Eh, da. Ovo je možda i najveći problem vezan uz Facebook i tu gotovo da se i ne šalimo: pre ili kasnije neko od vaših prijatelja ce na Facebook postaviti fotke s jucerašnjih bahanalija, a ako vam je bilo ko s posla prijatelj, svi ce sutradan videti kako ste sinoc pokušali balansirati na krovu necijeg Audija s bocom votke na glavi i flekom od crnog vina na košulji. Ako ne želite da vam se to dogodi, imate nekoliko opcija: kad vas neko tagira na inkriminirajućoj fotki, možete sami skinuti taj tag, takođe možete jednostavno odbijati prijateljstva s ekipom s posla. Na kraju, možete jednostavno ne izlaziti van i ne piti, ali gde je tu zabava?

4. Dodavanje prijatelja vodi u neizlečivu zavisnost

Kad smo vec kod Facebook prijatelja, ova društvena mreža napravljena je s namerom da budete u kontaktu s ljudima koje stvarno poznajete. No nigde ne piše da to mora biti tako, pa neki korisnici kao prijatelje pocnu dodavati sve ljude koji im se svide, koji imaju dobru fotku, koji su suprotnog pola, sve dok to ne preraste u bezumnu utrku u nagomilavanju prijatelja cije aktivnosti jednostavno ne možete (a verovatno i ne želite) pratiti.

5. Pripremite se na čitanje gomile nebitnih gluposti o ljudima koje ne poznajete

Jednom kad se to dogodi, nema vam druge nego citati o toaletnim avanturama malog Toma iz Albuquerquea ili o depresiji Marijine papige, jer svi znaju da je izrazito nepristojno maknuti nekoga s liste prijatelja. Ako ste pretrpali listu prijatelja, a ne želite nikoga izbaciti, otkrićemo vam mali trik koji možda niste znali: u News Feedu možete za svaku novost kliknuti na Options te podesiti koliko često želite da se pojavljuju vesti tog tipa ili od tog korisnika.

6. Dosadni prijatelji kojih se ne možete rešiti

Još su veci problem stvarni prijatelji koji su inace sasvim normalni, ali na Facebooku se pretvore u opsednute manijake koji moraju biti clanovi svake grupe, rešiti svaki blentavi kviz i sve to, jasno, podeliti s vama. Nema vam druge nego svakodnevno klikati na tipku Ignore par desetaka puta te proklinjati dan kad ste se uopšte zakačili na taj vražji Facebook.

7. Igranje neverovatno zaraznih (glupavih) igara

Jedan od razloga zašto je Facebook toliko popularan i zarazan su dodatne aplikacije, koje su uglavnom posve blesave, ali zato se na njih vrlo brzo zakačite i onda ih se ne možete rešiti. Potpisnik ovog teksta tako zna sve zastave sveta u mikrosekundi dodijeliti pravoj zemlji, na što je potrošio svega par meseci besomučnog klikanja po aplikaciji nazvanoj Geo Challenge. A još kad vidite da je vaša omiljena osoba nadmašila vaš rekord, tek tada necete moci prestati s igranjem. Uglavnom, nema vam spasa.

8. Posvemašnji gubitak privatnosti

Vaše fotografije nekoć ste gledali samo vi, vaša obitelj i bliski prijatelji, a sada ih - putem Facebooka - vidi pola svemira. No Facebook nudi vrlo precizno podešavanje opcija za privatnost, tako da tu i ne vidimo neki veliki problem. Puno je veći problem zaštititi se od samog Facebooka, koji putem vaših aktivnosti zna gde živite, kojim stranicama surfate, što volite jesti, kada spavate, koji su vam interesi, ukratko - sve. Kod nas to i nije toliko očito, ali na engleskom govornom području to je vrlo razvidno iz reklama na desnoj strani Facebooka koje često pogadaju tačno vaše interese. Iako se ne sećate da ste ikad negde eksplicitno napisali da, primer, kupujete novi automobil, oglasi za stare automobile počeće se odjednom pojavljivati sumnjivom učestalošću, a vi ćete se pomalo početi osećati kao da ste još jedan nesretni žitelj Big Brother kuce.

9. Veze na Facebooku.

Ovo je zamka u koju mnogi korisnici upadnu. U osobnim detaljima možete napisati jeste li u vezi i kakva je prirode ta veza: jeste li oženjeni, hodate li, ili su se stvari zakomplikovale. Većina korisnika veselo popuni ove podatke, no što kad veza stvarno ode k vragu? Želite li uistinu svima javno obznaniti da ste prekinuli? Ili pak želite da se stvari pročuju, pa da vas onda začuđeni poznanici neprestano pitaju: 'Ali na Fejsu piše da je sve OK!?' Verujte nam na reč: ovaj korak vam je najbolje preskočiti, ili barem od početka stavite status na 'It's Complicated' i ne menjajte ga dok se ne oženite ili ne udate.

10. Zbog Facebooka možete završiti i u zatvoru

Kao što ste nedavno mogli čitati u medijima, otvaranje ili pridruživanje nekoj grupi na Facebooku može rezultovati i ozbiljnim posledicama. Iako se na svakom forumu pod suncem (a ima ih na milione) svakodnevno pojavljuju razni trolovi koji polupismeno trabunjaju o Hitleru, ubojstvima, samoubojstvima, seksu sa životinjama i tome slično, odjednom je Facebook postao mesto na kojem se tera pravda kad su u pitanju inače retko primenjivani zakoni o rasnoj mržnji i isticanju nacistickih simbola. No što je, tu je - dok je situacija takva kakva jest i dok odluke donose ljudi koji nemaju pojma o internetu, moraćete se kloniti sumnjivih grupa na Facebooku, inače biste i vi mogli na kakav.

portalIzlaz na portal         Predhodna stranica         Na pocetak ove stranice