OMLADINA_65   +1 +10 +50
Znaci nezdrave veze 1. Problemi u komunikaciji i nedostatak povjerenja. Zdrave veze zahtijevaju otvorenu komunikaciju između oba partnera u kojoj se svaka osoba osjeća ugodno dijeleći svoje iskrene misli i osjećaje s drugom. U nezdravim vezama komunikacija se obično prekida kada partneri ne slušaju jedni druge. Često postoji i nedostatak povjerenja koji sprječava otvorenu komunikaciju. Neki znakovi ovoga uključuju stalno osjećanje kao da morate hodati po ljusci jajeta kako ne biste uznemirili partnera, ne osjećate se ugodno da dijelite svoja iskrena mišljenja o važnim pitanjima i osjećaj da vaš partner zaista ne sluša ili ne razumije vašu perspektivu.
2. Kritika i nepoštovanje. Umjesto da se međusobno ophode s ljubaznošću, poštovanjem i podrškom, partneri u nezdravoj vezi imaju tendenciju da ne poštuju jedni druge kroz kritike, uvrede i napade na karakter ili ličnost druge osobe. To uključuje stalne negativne komentare o izgledu, navikama, osobinama druge osobe i njihovo odbacivanje pred drugima. To također uključuje odbacivanje osjećaja ili perspektiva druge osobe insinuacijom da su iracionalni, preosjetljivi ili preuveličavajući problemi. Konstantna kritika narušava samopoštovanje i narušava vezu tokom vremena.
3. Ljubomora i kontrolna ponašanja. Ekstremna ljubomora, posesivno ponašanje i pokušaji izolacije partnera nikada nisu prihvatljivi dijelovi zdrave veze. Međutim, oni su uobičajeni znakovi da je veza postala nezdrava. To uključuje često optuživanje partnera za varanje bez dokaza, insistiranje na tome da se u svakom trenutku zna njihova lokacija, često provjeravanje njihovog telefona/poruka bez dozvole, obeshrabrivanje odnosa s prijateljima/porodicom i pokušaj da se kontroliraju aspekti njihovog izgleda ili ponašanja. Ovakvi tipovi ponašanja prelaze ozbiljne granice i ukazuju na nedostatak povjerenja, kao i nepoštovanje partnerove autonomije i privatnosti u vezi.
4. Nepoštovanje saglasnosti i granica. Svi ljudi u bilo kojoj vezi zaslužuju da partner poštuje njihove fizičke i emocionalne granice. Međutim, nezdrave veze često uključuju partnere koji prelaze ove granice ili zanemaruju nivo udobnosti svog partnera i eksplicitnu ili implicitnu komunikaciju o tome šta je u redu. To uključuje bilo šta, od neželjenog seksualnog napretka, pritiskanja partnera na aktivnosti za koje su izjavili da im je neugodno, pretjerane ljubomore ili kontrolnog ponašanja, fizičkog nasilja ili emocionalnog zlostavljanja. Poštovanje ličnog pristanka i granica je od suštinskog značaja za izgradnju intimnosti kroz međusobno povjerenje i brigu, umjesto prisile, unutar veze.
5. Nestabilnost i drama. Veze često nailaze na izazove ili nesuglasice u nekom trenutku, ali zdrava partnerstva su generalno stabilna, uravnotežena i relativno bez drama u svojoj dinamici. Nezdrave veze obično uključuju česte intenzivne uspone i padove gdje jedan ili oba partnera izazivaju nepotrebnu dramu kroz zastrašivanje, prijeteće ponašanje, neodgovorno ispoljavanje ljutnje ili emocionalne izlive. Konstantna nestabilnost, neizvjesnost i haos ostavljaju obje osobe da se osjećaju na ivici umjesto da su sigurni i zbrinuti. Također sugerira dublje probleme kao što su loša emocionalna regulacija, strahovi od napuštanja ili tendencije kontrole kojima je potrebna profesionalna podrška za rješavanje.
6. Finansijska kontrola ili zavisnost. Problemi oko finansijske nezavisnosti ili zavisnosti su čest problem u nezdravim vezama. Ovo uključuje zabranu partneru da ima svoj bankovni račun, kontrolu njegovog pristupa novcu, stvaranje zajedničkih dugova bez pogovora, zabranu partneru da radi, skrivanje prihoda/imovina ili suptilnije činjenje partnera potpuno zavisnim kroz sabotiranje njihovih karijernih ciljeva ili obrazovanje. Ravnopravan i transparentan pristup zajedničkim finansijama izgrađen na uzajamnom povjerenju i brizi, a ne moći ili kontroli, pokazatelj je zdrave veze.
7. Izolacija od socijalne podrške. Svim ljudima su potrebne društvene veze i krugovi podrške osim njihove romantične veze. Ali nezdrava dinamika ponekad uključuje da jedan partner postepeno izoluje drugog od svojih prijatelja i porodice tokom vremena na indirektne ili direktne načine. Mogu zabraniti provođenje vremena s određenim ljudima, ispitivati ih o okupljanjima ili se ponašati ljubomorno i posesivno u društvenim situacijama kako bi obeshrabrili druge veze. Pretjerana izolacija partnera ograničava njihove druge sisteme podrške i osjećaj nezavisnosti, što može omogućiti zlostavljanje zarobljavanjem u nezdravoj situaciji bez perspektive ili pomoći sa strane.
Zdravi odnosi uključuju međusobno povjerenje, poštovanje, brigu, kompromis kao i ličnu autonomiju za svakog partnera. Kada bilo koji od gore navedenih znakova kao što su kritika, kontrola, nepoštovanje granica, finansijska zloupotreba, izolacija ili nestabilnost postane dio dinamike odnosa tokom vremena, to ukazuje na neravnotežu koja zahtijeva otvorenu komunikaciju i potencijalno profesionalnu pomoć da se ispravi prije nego što preraste u emocionalnu nesigurna situacija. Dobrobit obe osobe treba da bude glavni prioritet.
I Z L A Z
@ Lazar
|