RAZNO_18    +1 +10 +50

Ako kometa udari u Zemlju, da li bi to izazvalo štetu?


Da, to će nedvosmisleno uzrokovati štetu.

Koliko štete zavisi od veličine komete, gde je udarila, pod kojim se uglom kretala pre nego što je udarila i koliko je preživelo ulazak u našu atmosferu da udari o površinu. Većina periodičnih kometa ima prilično veliko jezgro, tako da je vjerovatno najmanje 10 km ili više.

Poređenja radi, asteroid koji je pogodio Zemlju na kraju perioda krede i ubrzao izumiranje dinosaurusa procjenjuje se na oko 10 km u prečniku, dok je asteroid procijenjen na 37 km u prečniku udario u zemlju (prije oko 3,25 milijardi godina) na području današnje Južne Afrike koje je 30 minuta protreslo zemlju i proključalo okeane.

Bilo koja kometa veličine, iste ili slične veličine kao asteroidi spomenuti gore, probila bi okean (da je prva udarila u vodu), recimo pri 44.000 mph (70.811,14 km/h).

Neki misle da će sletanje na vodu (okean) ići lakše na Zemlju, ali uzmite u obzir ovo: kometa će vjerovatno ići brzinom od 64.533,33 stopa/sekundi (19.669,76 m/s), dok je najdublji okeanski rov oko 11 km duboko, pa će kometa preći tu dubinu vode (ako ostane netaknuta kroz udar) za manje od jedne sekunde. Za naglasak: nešto više od pola sekunde, ili 559 milisekundi.

Opet, ovisno o ukupnoj veličini, šteta nanesena Zemlji uključivala bi djelomično ili potpuno masovno izumiranje.


Roger Gilmartin


   I Z L A Z   


@ Lazar