RAZNO_23   +1 +10 +50
Koji je najveći udar asteroida od kojeg bismo mogli preživjeti ako udari u Zemlju? Prvobitni odgovor: Koji je najveći udar asteroida od kojeg bismo mogli preživjeti ako udari Zemlju? Lako bismo mogli preživjeti SVAKI udar BILO KOGA asteroida koji pređe Zemljinu orbitu.
Možete sami modelirati udar bilo kojeg asteroida (ili komete) koristeći iste alate koje koriste NASA naučnici. Ovaj simulator efekata udara razvijen je za NASA-u i Evropsku svemirsku agenciju zajedničkim naporima Univerziteta Purdue i Imperial College-a iz Londona.
Imperial College je domaćin originalne verzije ovog simulatora, koji ja često preferiram: Earth Impact Effects Program
Univerzitet Purdue je domaćin istog simulatora, ali sa otmjenim grafičkim sučeljem: Impact: Earth!
Asteroidi lebde u svemiru i od naših teleskopa nema gde da se „sakriju“. Vrlo mali broj njih prelazi Zemljinu orbitu, tako da nikada ne bi mogli udariti (Mars nikada ne bi mogao udariti u zemlju, na primjer; naše orbite se nikada ne ukrste). NASA/JPL održava automatiziranu bazu podataka za praćenje pod nazivom Sentry, gdje možete vidjeti 919 objekata koji prelaze Zemljinu orbitu i koje smatramo vrijednima naše pažnje.
Evo veze do baze podataka Sentry NASA/Laboratorije za mlazni pogon: Sentry: Monitoring uticaja na Zemlju
Ako sortirate bazu podataka Sentry po prečniku objekta, videćete da je najveći (daleko) asteroid označen kao 29075 ili 1950 DA : Sentry: Monitoring uticaja na Zemlju
Procjenjujemo vjerovatnoću udara na zemlju od 0,00012% u martu 2880. (861 godina od sada). Evo kompletnih detalja o orbiti:
JPL Pretraživač baze podataka malih tijela
Od tog korpusa podataka su relevantne statistike za priključenje na Impact Earth! Simulator za izračunavanje efekta najvećeg asteroida koji prelazi preko Zemlje u našem Sunčevom sistemu:
Brzina udara: 17,99 km/s Prečnik: 1.300 km Masa 2.0e+12 kg Bio sam znatiželjan šta će mi se dogoditi, živeći u Portlandu, Oregon, ako najveći asteroid koji IKAD pređe Zemljinu orbitu udari u najbliži veliki grad, Seattle WA, udaljen oko 200 milja (i vrlo blizu linije geografske širine od 45 stepeni koja je „prosečan“ ugao udara). Pa, tapety-tapety u Impact Earth! (Koristio sam verziju Imperial Collegea, i evo nas):
Izračunati rezultati(kliknite na ovaj link za kompletan sažetak efekata udara najvećeg asteroida u našem solarnom sistemu koji prelazi našu orbitu)
I, prema istom simulatoru koji koriste NASA-in i ESU inženjeri, evo šta bi mi se dogodilo, živeći u Portlandu, ILI da najveći asteroid koji prelazi preko Zemlje u Sunčevom sistemu udari u Sijetl, 200 milja od mene:
Vatrena lopta može izazvati opekotine prvog stepena na izloženoj koži ( tj. blage opekotine od sunca; nositi šešir) Seizmički efekti mogu uzrokovati da malo maltera otpada sa starih zidova. Gips je ionako zastario. Biće 1 cm (1/3 inča) sloja fine prašine izbačene sa povremenim većim fragmentima (prosečni prečnik 1/4 inča, ili otprilike veličine zrna graška). Ovo bi bilo uporedivo sa manjom olujom s gradom. Uzmi metlu. Vazdušna eksplozija od 98,5 MPH max ( jedva uragan kategorije 2, za 2 MPH); mogao da razbije prozore i raznese 30% drveća. Uzmite testeru i grabulje. Dakle, najveći asteroid u čitavom prevrtljivom Sunčevom sistemu koji prelazi Zemljinu orbitu i udari u Seattle, bi za Portland bio DALEKO MANJE važan od erupcije vulkana Mt. St. Helens 1980. (koja je bacila INCHE pepela na Portland, BTW).
I Z L A Z
@ Lazar
|