Можда сте чули вест да компанија Фејсбук мења име у Мета и да ће се ускоро појавити нови виртуелни свет у који ћемо моћи да „уронимо“. Добродошли у Метаверсе , илузију која ће вас забавити и одвојити од себе и ваше сопствене природе. Пре него што кажемо нешто о мрачној страни овог света, хајде да је прво упознамо. 2. Метаверзум и његове тамне стране 4. Забава или бекство од ружне стварности? Укратко, Метаверзум је колективни виртуелни заједнички простор . Неки наговештаји и почеци овог феномена могу се наћи у роману Нила Стивенсона „Снежне падавине” из 1992. године и у филму Ернеста Клајна „Играч број један”. Метаверсе је савршена фузија физичке, проширене и виртуелне стварности . Метаверзум је јавни виртуелни свет коме се може приступити путем Интернета. Ствара искуство виртуелног света симулирајући људске емоције и гестове. Метаверзум обухвата целокупну друштвену и економску структуру која постоји и у стварном и у виртуелном свету. Аватари, садржај и роба могу слободно да путују. То је „живо“ искуство које никада не застаје нити се завршава као игра.
Метаверзум је виртуелна стварност у којој појединци могу да комуницирају и обављају трансакције једни са другима користећи дигиталне објекте.
Да бисте боље разумели, ево неколико примера: Можете посетити симулирани кафић и тамо „упознати“ своје пријатеље, или можете отпутовати у виртуелну уметничку галерију да бисте видели дигитални уметнички приказ. Моћи ћете да направите своје омиљено место за опуштање у природи, али ова природа ће бити виртуелна. Моћи ћете да промените пејзаж баш као што бисте променили позадину на лаптопу. Метаверсе није намењен само играчима . Омогућава вам да се састајете, сарађујете, купујете и учествујете у активностима као што су догађаји и концерти, између осталог. Ружна страна Метаверзума је да ће доћи до потпуног одвајања људи од стварности . Ово је перспектива у којој технологија потпуно монополизује људску пажњу , потпуно нас одвлачећи од стварног света. На тај начин ћемо постати зависни од метаверзума и наша деца ће расти са њим. На крају крајева, технологија је на неки начин продужетак нас, а технологија је наша будућност. Чак и ако се неки од нас можда не слажу са овим правцем или нам се уопште не свиђа, ово је правац којим идемо. Тамне стране метаверзума су:
Замислите да студирате, радите, комуницирате, посећујете концерте, зарађујете новац и играте игрице у онлајн царству које је и продужетак и спој стварног света. Поред тога, очекује се да ће састанци са клијентима, дигитална забава, обука за посао, па чак и онлајн учење, бити доступни на овај начин у будућности. Неоспорна је способност weba да промени свет. Оно што је спорно је утицај на људски ум.
Метаверз може постати „терапија“ и бекство од стварности која нам се не свиђа . Замислите људе који су анксиозни , депресивни, тужни или имају неки ментални поремећај. Можете ли да претпоставите како ће већина њих „решити” своје проблеме? Једноставно ће све помести под тепих тако што ће ставити наочаре на очи и за неколико секунди наћи ће се у свету илузија , свету у коме могу да се опусте и забораве на све своје проблеме на одређено време. А када коначно скину наочаре, вратиће се онај ранији осећај. И тако даље. Многи ће залутати и уништити се на овај начин, а ми ћемо, нажалост, бити сведоци, јер је такав свет пред вратима. Овај чланак је информативан и не замењује рад на себи или рад са стручњаком! П.С.
|