Проверите да ли живите слободно


7 основних људских права

Да ли се икада запитате која права имате као људско биће? Која су то права? Ко их је одредио и написао? Да ли сте заиста слободни или мислите да јесте? Хајде да одмах сазнамо.

Право на постојање

Без права на постојање, тешко је остварити друга права. Да ли имате право да заузмете простор? Имате ли право на индивидуалност? Имате ли право да се бринете о себи? Право на постојање је основа нашег опстанка и сигурности . Афирмацијом права на постојање поставља се питање права на имати. Право на поседовање је основа способности примања, поседовања, задржавања и испољавања.

Право на осећај

Култура која не одобрава показивање емоција и сматра осетљивост слабошћу крши наше основно право да осећамо. Често можемо чути неке од забрана које крше ово право: „Немаш право да се љутиш!“, „Како можеш да се тако понашаш?“, „Срам те било!“ Дечаци не плачу!” Осећања су начин на који примамо важне информације о нашем благостању. Када је исправно осећати се утишаним, губимо везу са самим собом , постајемо неповезани. Не можемо знати шта желимо ако не можемо да осећамо. Самим тим губимо и право на жељу. Право на осећање је такође повезано са правом на задовољство и здраву сексуалност.

Право на деловање

У култури са прецизно дефинисаним уским обрасцима понашања, право на деловање је ограничено страхом од казне и захтевом за слепом послушношћу. Већина људи иде утабаним стопама других, плашећи се слободе. Када је ово право ограничено, ограничавају се и наша воља и спонтаност и губимо виталност. Последица овог права је право на слободу.

Право да волиш и будеш вољен

Свака дисфункција у способности родитеља да воли дете и брине о њему може нарушити ово право. Оштећење настаје као резултат ниског самопоштовања, сломљене воље и немогућности осећања или комуникације. Право на љубав је повређено када је повређено било које друго право.

Право да се говори и чује истина

Ово право се крши када нам није дозвољено да будемо поштени у породици. Реченице типа: „О томе се у овој породици не прича“ крше ово право, као и када наше речи није имао ко да чује, када се чувају породичне тајне и генерално не говори истина. Наши родитељи, култура или влада злоупотребљавају ово право када лажу. Научити јасно комуницирати је од суштинског значаја за остваривање овог права.

Право да видим

Ово право се крши када нам се каже да оно што видимо није оно што видимо или није стварно. Нарушава се када се нешто намерно скрива или прикрива или када имамо уску перцепцију. Деца смањују своју способност да виде када се страшне и љуте сцене често понављају или када виде нешто што је изван њиховог разумевања. Кршење овог права може утицати на физички вид и лошију суптилну психичку перцепцију.

Право да знам

Право на тачне информације, истину, право на знање, право да једноставно знамо шта се дешава око нас. Важан део права на знање је образовање. Духовно знање је једнако важно као и право на везу са божанским на било који начин. Наметање догми, порицање информација и знања крши ово право и гуши урођену радозналост.



@ Astrozmaj

Predhodna stranica