Najveći svjetski krater permafrosta
Najveći svjetski krater permafrosta raste kako se Zemlja zagrijava
Objavio: Dave Adalian
26. jul 2023
Najveći svjetski krater permafrosta – koji naučnici nazivaju mega-slamom – počeo je 1960-ih kao jaruga.
Nedavno snimljeni zračni snimci najvećeg svjetskog kratera permafrosta , ruskog kratera Batagaika , otkrili su nikad prije viđene detalje. Krater se nalazi u krajnjoj istočnoj sibirskoj tajgi (to jest, borealnoj šumi). To je brzo rastuća jama od 1 kilometra (0,6 milje). Naučnici to zovu mega-pad . Krater koji se širi naglašava brze promjene koje se dešavaju čak iu Zemljinoj geologiji, kako se klimatska promjena na Zemlji u ovom stoljeću mijenja.
Kako je ranije ovog mjeseca (21. jula 2023.) izvijestila londonska novinska služba Reuters, krater se prvi put formirao nakon što je područje očišćeno od drvne građe 1960-ih. Sada se širi brzinom od oko 10 metara (33 stope) godišnje. Reuters je rekao :
[Krater] je počeo da se formira nakon što je okolna šuma iskrčena 1960-ih. Permafrost pod zemljom počeo se topiti, uzrokujući tonjenje zemlje.
Erel Stučkov, jedan od avanturističkih mještana koji su se hrabro nedavno spustili u krater, rekao je da ga mnogi njegovi susjedi nazivaju jednostavno udubljenjem . Drugi koriste zlokobnije ime kapija u podzemni svijet .
Najveći krater permafrosta: Naučna grafika kratera sa sve širim i širim oblastima kolapsa u različitim bojama.
Proširenje Batagaika kratera tokom 27 godina od 1991. do 2018. Slika preko Vadakkedath et al./ Springer.com .
Ubrzavanje ciklusa kolapsa permafrosta
Naučnici odavno znaju da se Arktik zagrijava brže od ostatka svijeta. A ovaj dio Rusije – na nekih 67 stepeni sjeverne geografske širine – zagrijava se 2,5 puta brže od globalnog prosjeka.
Oko 2/3 teritorije Ruske Federacije prekriveno je smrznutom tundrom. Drugim riječima, prekriven je permafrostom – čije ime dolazi od “trajno” i “mraz” – sada definirano kao tlo koje je kontinuirano ispod 0 stepeni C (32 stepena F) tokom dvije ili više godina. Poznato je da permafrost skladišti ogromne količine stakleničkih plinova. Ovi gasovi se oslobađaju u vazduh kada se tlo odmrzne.
Nikita Tananayev je vodeći istraživač na Institutu za permafrost Melnikov . On je Rojtersu izdao zastrašujuće upozorenje o ovoj tekućoj krizi koju je stvorio čovjek.
U budućnosti, sa porastom temperatura i sa višim antropogenim pritiskom, vidjet ćemo sve više i više formiranja tih mega padova, dok sav vječni led ne nestane.
Prema USGS-u , desetine sličnih urušenih područja već su zatrpane sibirskim pejzažom. Batagaika krater je daleko najveći, vođen povratnom spregom topljenja i kolapsa.
A sada se čini da raste brže. USGS je objasnio:
Ovaj takozvani „mega-slijed” se povećava na padini brda koja vodi do poplavne ravnice rijeke Batagay. Kako aktivno tlo opada, sve više okolnog i ispod njega smrznutog tla je izloženo i topi se, uzrokujući dalje slijeganje tla i povećanje obima i brzine odmrzavanja permafrosta.
Na osnovu satelitskih snimaka, krater se širi za više od 10 metara [33 stope] godišnje.
USGS videoispod je prikazan upečatljiv rast kratera od 1991. do 2017. godine:
Utiče na klimu i geologiju Zemlje
Dakle, Batagaika krater se širi za oko 10 metara (33 stope) godišnje. Teško je precizno odrediti taj broj, jer se količina varijacija mijenja iz godine u godinu.
I trenutna veličina kratera i njegov potencijalni uticaj na životnu sredinu su ogromni. Nikita Tananayev je rekao za Reuters da tlo ispod pada, koje je u nekim područjima duboko oko 100 metara (328 stopa), sadrži "ogromnu količinu" organskog ugljika koji će se ispuštati u atmosferu kako se vječni led otapa.
Ovo oslobađanje ugljika dodatno će potaknuti zagrijavanje Zemlje.
Takođe, dok se kopa u zemlju, krater je do sada otkrio oko 200.000 godina sedimenta koji beleže klimatsku istoriju planete. Studija o tome šta otkrivaju sedimenti objavljena je 2017.
Geolog Trevor Nace , koji je pisao za Forbes u vrijeme objavljivanja studije, rekao je da nas gledanje na ekološku prošlost Sibira može naučiti o tome šta nas čeka:
Mjerenje sedimentnog zapisa na krateru omogućit će upoređivanje temperaturnih i hronoloških zapisa sa ledenim pokrivačima na polovima kako bi se regionalno okarakterisali periodi zagrijavanja i hlađenja.
Smeđi ožiljak u obliku punoglavca ispunjen jarugama, u zelenom pejzažu.
Najveći krater permafrosta na svijetu, Batagaika krater u istočnom Sibiru u Rusiji, prikazan je na ovom satelitskom snimku iz 2019. Nedavno snimljeni snimci dronom objavljeni 21. jula 2023. otkrivaju mega-napad dug 1 km u novim detaljima. Brzi rast kratera od kada se prvi put pojavio sredinom 20. stoljeća naglašava geološki efekat tekućih globalnih klimatskih promjena. Slika preko Google Eartha .
Zaključak: Novi snimci dronom (gore) otkrili su detalje najvećeg svjetskog kratera permafrosta i njegovog brzog rasta. (
Preko Reutersa)
Permafrost - Wikipedija
@ Astrozmaj